Obecnie dostępnych jest wiele metod zapobiegania ciąży. Pacjenci mają możliwość wybierania pomiędzy środkami antykoncepcyjnymi, które są dostępne wyłącznie na receptę, a środkami ogólnie dostępnymi, które można kupić nie tylko w aptekach, ale też w drogeriach, a czasami nawet w zwykłych sklepach. Jakie są obecnie dostępne środki antykoncepcyjne? Jak duża jest ich skuteczność w zapobieganiu zajściu w ciążę?
Metody barierowe zapobiegania ciąży
Dostępne obecnie środki antykoncepcyjne, ze względu na sposób działania, dzieli się na dwie kategorie: metody barierowe, czyli mechaniczne oraz metody hormonalne, czyli farmakologiczne. Na początku opiszemy najchętniej stosowane przez pacjentki i pacjentów metody barierowe.
Tego rodzaju środki antykoncepcyjne zapobiegają zajściu w ciążę dzięki tworzeniu mechanicznej bariery, która zapobiega połączeniu się plemników z komórką jajową. Mechaniczna antykoncepcja ma tę zaletę, że jest dostępna bez recepty, dlatego też jest najchętniej wybierana przez młodych ludzi. Wśród najczęściej stosowanych tego rodzaju środków antykoncepcyjnych znajdują się przede wszystkim stosowane przez mężczyzn prezerwatywy. Istnieje jednak również wiele rodzajów środków antykoncepcyjnych dla kobiet, m.in. globulki dopochwowe, żele przeciwplemnikowe, kapturki i pianki plemnikobójcze. Tego rodzaju preparaty stosuje się miejscowo, tuż przed stosunkiem.
Antykoncepcja hormonalna
Innym rodzajem środków antykoncepcyjnych jest antykoncepcja hormonalne, czyli dostępne wyłącznie na receptę środki farmakologiczne. Wśród nich znajdują się tabletki, wkładki domaciczne, implanty, zastrzyki hormonalne oraz plastry antykoncepcyjne. Jak działa antykoncepcja hormonalna?
W antykoncepcji hormonalnej wykorzystuje się syntetyczne pochodne hormonów żeńskich, które mają za zadanie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu kobiety. Ich działanie może być oparte na różnych mechanizmach. Leki hormonalne mogą zapobiegać zajściu w ciążę poprzez zahamowanie owulacji, poprzez zmianę właściwości śluzówki macicy lub poprzez utrudnienie transportu i migracji plemników w drogach rodnych kobiety.
Jak duża jest skuteczność środków antykoncepcyjnych bez recepty?
Spośród wszystkich środków antykoncepcyjnych bez recepty największą skuteczność w zapobieganiu zajściom w ciążę mają prezerwatywy. Ich dużą zaletą jest też to, że są tanie i łatwo dostępne. Dodatkowo również skutecznie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Można je stosować bez względu na dzień cyklu czy stale przyjmowane leki. Skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu ciąży ocenia się aż na 98%. Jest ona więc zbliżona do skuteczności dostępnej wyłącznie na receptę antykoncepcji hormonalnej, która jest na poziomie 97-99%.