Sezon wiosenny i letni to bardzo przyjemny okres, w którym ze względu na dobre warunki pogodowe i wysoką temperaturę, bardzo często spędzamy wolny czas na zewnątrz. Wśród ulubionych aktywności na zewnątrz są m.in. długie spacery po parkach i lasach. Niestety w ich trakcie jest się narażonym na kontakt z wieloma różnymi zagrożeniami, wśród nich znajdują się przede wszystkim kleszcze. Te niewielkie owady są dla nas praktycznie niezauważalne, niestety ich ukąszenie może stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia. W dzisiejszym wpisie na blogu tłumaczymy, co należy zrobić, jeżeli zostało się ugryzionym przez kleszcza, w jaki sposób można temu zapobiec oraz jakie warto mieć w domu produkty, które pozwolą szybko zareagować na powstały tego typu problem.
Jakie jest największe zagrożenie po ugryzieniu przez kleszcza?
Powodem, dlaczego kleszcze wzbudzają tak wiele emocji i strachu u wielu ludzi jest to, że ich ukąszenie może się wiązać z zakażeniem wieloma różnymi chorobami. Największym zagrożeniem jest przenoszona przez kleszcze borelioza, czyli krętkowica kleszczowa. Choroba ta jest często nazywana mistrzem kamuflażu. Jest to związane z tym, że pojawia się niemal niezauważalnie i przez długi czas może pozostawać nieleczona, powodując duże zmiany w organizmie nosiciela. Niestety jej pojawienie nie musi być szybko zdiagnozowane. Na początku bowiem borelioza daje dokładnie takie same objawy, jak wiele innych chorób. Pacjenci narzekają więc na częstsze pojawianie się bólów głowy, drętwienia i drżenia kończyn, ogólnego zmęczenia, szumów w uszach czy dolegliwości żołądkowych. Objawy te nie są w żaden sposób nie do pomylenia z innymi zakażeniami, a jednak szybkość rozpoczęcia właściwego leczenia ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Każdego roku na boreliozę choruje nawet kilkadziesiąt tysięcy Polaków, co sprawia, że jest to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych w naszym kraju.
Co zrobić, żeby bezpiecznie usunąć kleszcza?
W celu zapobiegnięcia zakażeniu boreliozą po ukąszeniu kleszcza koniecznie należy go jak najszybciej, bezpiecznie usunąć. W tym celu najlepiej jest użyć specjalnych łapek do usuwania kleszczy. Dzięki nim będziemy mieli największe szanse na to, że kleszcza uda się usunąć w całości. Zastosowanie nieodpowiednich metod i narzędzi może bowiem grozić tym, że usunie się tylko część kleszcza, a reszta pozostanie w skórze i będzie dalej przenosiła do organizmu niebezpieczne bakterie.
Po usunięciu kleszcza później należy obserwować miejsce, z którego się go wyciągnęło. Charakterystycznym znakiem powstania boreliozy jest bowiem powstający po ukąszeniu tzw. rumień wędrujący. Problemem jest jednak to, że może się on pojawić od razu po ukąszeniu lub dopiero po kilku tygodniach. Jeżeli więc miało się „przygodę” z kleszczem, koniecznie trzeba pamiętać o tym, żeby nie lekceważyć pojawiających się niecodziennych objawów oraz o sprawdzaniu tego, czy na skórze nie powstał rumień. Co ważne rumień niekoniecznie musi się pojawić w miejscu ugryzienia. Może po pewnym czasie wystąpić praktycznie w dowolnym miejscu na skórze. Będzie widoczny w postaci sporej czerwonej plamy, która będzie przybierała formę pierścieni.
W jaki sposób można zapobiec ugryzieniom przez kleszcze?
Ryzyko ugryzienia przez kleszcze na szczęście nie musi wiązać się z rezygnacją ze spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Obecnie dostępnych jest bowiem wiele preparatów na kleszcze, które są bardzo skuteczne w zapobieganiu ich ugryzieniom. W celu zapobiegania ukąszeniom przez kleszcze, wybierając się np. do lasu warto jest zadbać o właściwy strój. Najlepiej z długimi rękawami. Nie można też zapominać o profilaktycznym spryskaniu się stworzonymi w tym celu preparatami, które mają na celu odstraszanie kleszczy, komarów oraz innych znajdujących się na zewnątrz owadów.