Dobrze wyposażona domowa apteczka pozwala sobie szybko poradzić z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Nigdy nie wiadomo, kiedy my lub członkowie naszej rodziny będą mieli jakieś problemy zdrowotne. Nie zawsze będzie czas i realna potrzeba, żeby zgłosić się z nimi do lekarza. Z tego względu warto mieć dobrze wyposażoną w najważniejsze leki i inne wyroby medyczne, apteczkę. W dzisiejszym wpisie na blogu MIRO opisujemy, co na pewno powinno się znajdować w domowej apteczce.
Dlaczego domowa apteczka ma tak duże znaczenie?
Domowa apteczka da każdemu domownikowi poczucie bezpieczeństwa. W przypadku jakichś wypadków, problemów żołądkowych lub nagłego powstania objawów infekcji sezonowych, z zastosowaniem znajdujących się w domowej apteczce produktów, będziemy w stanie sobie szybko z nimi poradzić. Stworzenie łatwo dostępnej dla każdego domownika domowej apteczki może być konieczne do szybkiego radzenia sobie z najczęściej powstającymi problemami zdrowotnymi.
W jaki sposób powinny być przechowywane leki?
Odpowiednie wyposażenie domowej apteczki to jeszcze nie koniec naszych zadań. Niezbędne jest też zapewnienie zgromadzonym w niej lekom dobrych warunków przechowywania. Apteczka na pewno nie powinna się znajdować blisko źródeł ciepła. Leków nie powinno się więc trzymać w kuchni, w okolicach płyty grzewczej lub piekarnika, ani w pokoju blisko kaloryfera. Nie powinno się też ich trzymać w łazience, gdzie oprócz wysokiego ciepła jest też duża wilgotność powietrza.
W jaki sposób wyposażyć domową apteczkę?
Przygotowując listę produktów, które umieścimy w domowej apteczce, warto jest ją podzielić na kilka podstawowych kategorii, które będą odpowiadały rodzajom środków farmaceutycznych. Na pewno w apteczce muszą się znaleźć:
- Leki na ból gardła i gorączkę – będą pomocne m.in. w zwalczaniu objawów różnego typu infekcji sezonowych oraz w zwalczaniu bólów głowy.
- Leki na kłopoty żołądkowe – krople żołądkowe czy herbatki ziołowe są w stanie neutralizować wszelkie problemy żołądkowe oraz efekty przejedzenia.
- Leki przeciwalergiczne – niezbędne do stosowania w przypadku powstawania nagłych reakcji alergicznych.
- Preparaty na stłuczenia i środki opatrunkowe – maści, środki dezynfekcyjne, a także plastry, i bandaże, których stosowanie będzie konieczne w przypadku powstania jakichś stłuczeń lub poparzeń.
Oprócz tego w każdej apteczce powinny się też znaleźć m.in., termometr, pulsoksymetr, ciśnieniomierz, zestaw rękawiczek jednorazowych, maseczki i nożyczki.