Refundowane leki i innego typu produkty lecznicze to specjalny rodzaj dostępnych w aptekach środków, które mogą być wydawane nieodpłatnie lub w obniżonej cenie osobom, które posiadają prawo do specjalnych świadczeń i ważne ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku niektórych chorób pacjenci są uprawnieni do otrzymania tego typu produktów leczniczych, a ich koszty są częściowo lub całkowicie pokrywane przez Ministerstwo Zdrowia bądź Narodowy Fundusz Zdrowia. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie tłumaczymy, co to są leki refundowane oraz jakie są warunki ich uzyskania.
Co to jest lek refundowany?
Tego typu leki to preparaty farmakologiczne, które dzięki temu, że zawierają konkretne substancje farmakologicznie czynne zostały wpisane do specjalnego, publikowanego przez Ministerstwo Zdrowia wykazu leków refundowanych i dzięki temu ich zakup przez pacjentów w określonych sytuacjach jest częściowo lub całkowicie finansowany przez państwo. Zgodnie z zasadami o tym, czy dany lek może być objęty refundacją decydują m.in. skuteczność znajdujących się w nim substancji aktywnych oraz cena leku. Jeśli na rynku istnieje wiele leków o podobnym składzie i działaniu, wówczas o wpisie do rejestru i w związku z tym o tym, który lek jest objęty refundacją może decydować koszt danego specyfiku. Często, żeby dany lek mógł zostać objęty refundacją, jego producent najpierw musi odbyć negocjacje z Ministerstwem Zdrowia, które będzie się starało obniżyć jego cenę i dzięki temu sprawić, że lek będzie mógł być objęty refundacją.
W niektórych przypadkach refundacji mogą podlegać także leki, które nie są dopuszczone do obrotu w Polsce, jednak w innych krajach ich stosowanie przynosi bardzo dobre rezultaty. Takie leki mogą zostać sprowadzone dla pacjentów w ramach tzw. importu docelowego.
Jakie są warunki uzyskania leku refundowanego?
Lekami refundowanymi nigdy nie są leki bez recepty. Zgodnie z zasadami do otrzymania leku refundowanego konieczne jest przedstawienie w aptece, która ma podpisaną umowę ma sprzedaż leków refundowanych, ważnej i prawidłowo wypełnionej e-recepty. Musi być ona wystawiona w zakładzie opieki zdrowotnej, który posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług medycznych. Wymogiem do wystawienia takiej recepty jest też posiadanie przez pacjenta ważnego ubezpieczenia zdrowotnego.