Wymyślenie antybiotyków to bardzo ważny moment w rozwoju medycyny. Z użyciem tych środków farmakologicznych człowiek uzyskał możliwość radzenia sobie z powodującymi wcześniej powstawanie wielu problemów chorobami bakteryjnymi. Antybiotyki są więc bardzo pożyteczne, niestety czasami ich przyjmowanie może też powodować pojawianie się różnego typu objawów ubocznych. W dzisiejszym wpisie na blogu apteki online MIRO przedstawiamy najczęstsze objawy uboczne związane z antybiotykoterapią oraz tłumaczymy, co zrobić, żeby im zapobiec.
Najczęściej powstające skutki uboczne stosowania antybiotyków?
Antybiotykoterapia często jest jedynym sposobem na wyleczenie choroby. Działanie antybiotyków opiera się na zwalczaniu znajdujących się w organizmie bakterii. Niestety antybiotyk nie jest w stanie odróżnić tzw. dobrych bakterii, od tych, których działanie powoduje powstanie różnego typu skutków ubocznych i w rezultacie niszczy je wszystkie. Zniszczenie niektórych rodzajów dobrych bakterii pozbawia błony śluzowe naturalnej ochrony i sprawia, że są one podatne na działanie szkodliwych drobnoustrojów.
Związane ze zniszczeniem pożytecznych bakterii skutki uboczne mogą mieć różny charakter. Jednymi z najczęściej spotykanych są dolegliwości układu pokarmowego, czyli m.in. biegunki, pleśniawki i stany zapalne jelit. Są one związane ze zniszczeniem przez antybiotyki naturalnej flory bakteryjnej jelit. W wyniku takiego działania u pacjentów w trakcie lub po antybiotykoterapii może też dojść do powstania reakcji alergicznych, do wystąpienia grzybicy pochwy, a nawet do uszkodzenia wątroby lub innych narządów wewnętrznych.
Dokładny charakter występujących objawów ubocznych stosowania antybiotyków, zależy przede wszystkim od rodzaju przyjmowanego antybiotyku oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i od tego, czy nie ma jakichś problemów niezwiązanych z chorobą leczoną przy użyciu antybiotyków.
W jaki sposób można zapobiec niektórym skutkom ubocznym?
Żeby zapobiec skutkom ubocznym przyjmowania antybiotyków, na pewno konieczne jest przestrzeganie otrzymanych od lekarza podczas przygotowywania recepty zaleceń. Antybiotyki zawsze powinny być przyjmowane w takich dawkach jak są oznaczone w zaleceniach. Koniecznie trzeba też przestrzegać ustalonych godzin przyjmowania leku i popijać go wodą, a nie kawą lub sokami owocowymi.
Bardzo ważnym elementem antybiotykoterapii jest też przyjmowanie probiotyków. W trakcie leczenia preparaty te pełnią funkcje osłonowe i chronią naturalną florę bakteryjną. Żeby działanie probiotyków na pewno dawało takie efekty, jak oczekujemy, powinny być zażywane nie później niż 2 godziny przed przyjęciem antybiotyku, a najlepiej 2 godziny po jego zażyciu.
Na czas stosowania antybiotyków powinno się też odstawić preparaty zawierające żelazo, wapń i leki stosowane w nadkwaśności. Wszystkie te substancje mogą niestety osłabiać działanie antybiotyków. Warto jest natomiast włączyć do diety fermentowane produkty mleczne, w których też znajdują się probiotyki.