Kwestia podawania dzieciom suplementów diety od lat budzi wiele kontrowersji i pytań wśród rodziców, którzy pragną zapewnić swoim pociechom jak najlepszy start. Czy jednak dodatkowe witaminy i minerały są naprawdę konieczne dla zdrowego rozwoju dziecka? W dzisiejszym wpisie na blogu przyglądamy się temu zagadnieniu z różnych stron, analizując zarówno potencjalne korzyści, jak i zagrożenia wynikające z suplementacji.
Kiedy suplementacja może być konieczna?
W przypadku niektórych dzieci suplementacja może być wręcz niezbędna. Jest to sytuacja, w której maluch ma wykryte niedobory witamin lub minerałów wynikające np. z chorób przewlekłych, zaburzeń przyswajania składników odżywczych czy też związane z nieodpowiednią dietą. W takich przypadkach podawanie odpowiednich suplementów jest nie tylko wskazane, ale wręcz konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka.
Suplementacja a zdrowa dieta
Warto jednak zadać sobie pytanie, czy zdrowe, dobrze odżywione dziecko potrzebuje dodatkowych witamin i minerałów w postaci suplementów diety dla dzieci. W teorii, odpowiednio zbilansowana, urozmaicona dieta powinna dostarczyć maluchowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Niestety, współczesny sposób żywienia, bogaty w przetworzone produkty i ubogi w naturalne, pełnowartościowe składniki, sprawia, że nawet dzieciom karmionym tzw. zdrową dietą może brakować niektórych witamin i minerałów.
Ryzyko wynikające z nadmiernej suplementacji
Warto zauważyć, że nadmierna suplementacja może być też szkodliwa dla zdrowia. Długotrwałe przekraczanie zalecanych dawek witamin czy mikroelementów może prowadzić do hipowitaminoz, czyli stężenia tych substancji powyżej górnej granicy bezpieczeństwa. W efekcie, mogą wystąpić objawy toksyczności czy interakcje między różnymi składnikami suplementów, a także zaburzenia wchłaniania innych ważnych składników odżywczych. Najczęściej dzieciom są dodatkowo podawane:
- Witamina D – jeden z najczęściej rekomendowanych suplementów dla dzieci, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy promienie słoneczne są słabsze. Jej niedobór może prowadzić do problemów z kośćmi oraz osłabienia układu odpornościowego.
- Żelazo – ważny element w diecie dzieci, zwłaszcza tych, które mają tendencję do anemii. Niedobór żelaza może prowadzić do osłabienia, problemów z koncentracją i apatią.
- Omega-3 – zawarte w tranie kwasy tłuszczowe omega-3 mają korzystny wpływ na rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka. Suplementacja może być szczególnie ważna u dzieci, które spożywają mało ryb.
- Probiotyki – szczególnie pomocne w przypadku problemów z układem pokarmowym, takich jak biegunki czy zaparcia. Wspomagają prawidłową pracę jelit oraz równowagę mikroflory jelitowej.