Czy żele antybakteryjne są skuteczne?
W obliczu epidemii koronawirusa żele antybakteryjne stały się jednymi z najbardziej popularnych i chętnie kupowanych produktów. Mają one nas chronić przed zakażeniem, dlatego dbamy o to, aby zawsze mieć je przy sobie w plecaku czy torebce. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się im bliżej i postaramy się odpowiedzieć na dręczące wiele osób pytanie – czy są one w ogóle skuteczne?
Czym są żele antybakteryjne i w jaki sposób działają?
To preparaty opracowane specjalnie z myślą o dezynfekowaniu rąk i skóry na innych częściach ciała w sytuacji, gdy jesteśmy w miejscu, w którym nie możemy skorzystać z umywalki, bieżącej wody i mydła. Działają bakteriobójczo na większość bakterii, zabijają również grzyby i niektóre wirusy. Ich podstawowym składnikiem jest alkohol etylowy, którego stężenie waha się w zależności od wybranego żelu od 60 do 80 procent. Jest to jeden z najlepiej poznanych przez człowieka związków organicznych, dzięki czemu wiemy, że dobrze miesza się z wodą i jest świetnym rozpuszczalnikiem innych substancji. Poznaliśmy jego działanie bakteriostatyczne, bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze, dlatego jest częstym składnikiem takich produktów jak np. balsamy, żele, kremy czy toniki antybakteryjne, a także płynów po goleniu oraz żeli antybakteryjnych. Jego działanie bakteriobójcze i wirusobójcze opiera się na procesie denaturacji białka, czyli zaburzeniu struktury cząsteczek białkowych składających się na wewnętrzne komórki bakterii albo będące częścią płaszcza białkowego wirusa. Alkohol etylowy doprowadza do rozerwania wiązań chemicznych odpowiedzialnych za stabilizację struktury tych białek. Takie działanie prowadzi do uszkodzenia otaczających bakterie lub wirusy błon, zakłóca ich metabolizm i powoduje ich rozpad. Spośród wszystkich alkoholi właśnie alkohol etylowy wykazuje najsilniejsze działanie wirusobójcze.
Jak należy dezynfekować ręce?
Jeżeli zakupiliśmy już żel antybakteryjny w aptece internetowej i chcemy go zastosować, warto najpierw zapoznać się z tym, jak należy to prawidłowo robić. Po pierwsze trzeba zawsze sprawdzić, jaki sposób użycia jest polecany przez producenta danego preparatu. Na skórę należy najpierw wycisnąć odpowiednią ilość żelu (najczęściej około 3 ml) i wcierać go w skórę dłoni przez około 30 sekund. Czynność tę najlepiej jest powtórzyć. Pamiętajmy, że żele antybakteryjne powinny być stosowane tylko na suchą powierzchnię skóry, jeżeli będzie ona mokra, skuteczność preparatu może być niewystarczająca, aby zabić znajdujące się na niej bakterie i wirusy.