Dermokosmetyki inaczej nazywane są kosmetykami aptecznymi lub kosmeceutykami. Łączą w sobie działanie tradycyjnych kosmetyków oraz farmaceutyków. Najpopularniejsze dermokosmetyki to preparaty do pielęgnacji skóry twarzy. Zawierają w składzie substancje aktywne biologicznie, które działają podobnie jak leki. Należy uważać na nadużywanie tego pojęcia w celach marketingowych i zaopatrywać się w dermokosmetyki online w renomowanych aptekach lub punktach stacjonarnych. Sprawdźmy, jakie konkretnie działanie wykazują dermokosmetyki?
Czym się charakteryzują dermokosmetyki?
Dermokosmetyki powstały z myślą o skórze problematycznej. Dostępne są aptekach i charakteryzują się specyficznymi właściwościami. Przede wszystkim nie zawierają w swoim składzie sztucznych środków zapachowych, konserwantów czy substancji modyfikowanych genetycznie. Wykazują działanie przeciwzapalne, ochronne i regenerujące. Odbudowują naturalną barierę ochronną skóry i mają właściwości antyoksydacyjne. Uszczelniają naczynka, nawadniają skórę i usuwają przebarwienia pigmentacyjne. Są hipoalergiczne, czyli niemal całkowicie pozbawione substancji uczulających. Dzięki temu są bezpieczne dla skóry delikatnej, wrażliwej, skłonnej do alergii i problemów dermatologicznych. Cechują się wysoką zawartością substancji bioaktywnych, których skuteczność działania jest potwierdzona laboratoryjnie. Dermokosmetyki poddawane są bardzo restrykcyjnym testom i specjalistycznym badaniom.
Dla kogo są przeznaczone dermokosmetyki?
Dermokosmetyki są przeznaczone przede wszystkim dla osób z problemami skórnymi. Doskonale sprawdzają się w przypadku skóry wrażliwej, alergicznej i skłonnej do podrażnień. Osoby, zmagające się z trądzikiem młodzieńczym lub różowatym również powinny sięgnąć po dermokosmetyki. To skuteczne rozwiązanie w przypadku problemów z AZS. Kosmetyki apteczne z powodzeniem mogą także wykorzystać rodzice do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowlaków. Obok specjalnych kosmetyków dla dzieci i niemowląt, znajdziemy także dermokosmetyki dla kobiet ciężarnych. Kosmeceutyków można ponadto używać w ramach profilaktyki przeciwzmarszczkowej i przeciwstarzeniowej. Niektóre dermokosmetyki można również stosować na skórę głowy, dlatego powinny się nad nimi zastanowić osoby zmagające się z nadmiernym wypadaniem włosów lub łupieżem.
Pamiętajmy, że na rynku farmaceutycznym nie znajdziemy uniwersalnego dermokosmetyku dla wszystkich. Preparat należy odpowiednio dobrać do rodzaju cery i typu problemu skórnego. Tylko prawidłowe dopasowanie działania dermokosmetyku do indywidualnych uwarunkowań zagwarantuje jego pełną skuteczność.