Czym są dermokosmetyki?
Dermokosmetyki (inaczej nazywane również kosmetykami dermatologicznymi lub kosmetykami aptecznymi) to preparaty wykazujące działanie zarówno pielęgnacyjne, jak i lecznicze. Istnieją więc niejako na pograniczu medycyny i kosmetologii. Ich głównym zadaniem jest pomoc w leczeniu problemów skórnych, a jednocześnie pielęgnacja skóry, w tym skóry zdrowiej, ponieważ nie istnieją żadne przeciwwskazania do ich stosowania również w przypadku braku widocznych problemów. Zaleca się stosowanie tego rodzaju preparatów szczególnie w przypadku osób z alergiami skórnymi czy nadwrażliwością skóry. Dermokosmetyki są stosunkowo łatwo dostępne, można je zakupić w niemal każdej aptece. Znajdziemy też
dermokosmetyki online w większości aptek internetowych.
Czym się różnią dermokosmetyki od kosmetyków?
Dermokosmetyki produkowane są w sterylnych warunkach, a proces ich tworzenia przypomina nieco pracę nad lekami. Powstają pod czujnym okiem specjalistów, w tym przede wszystkim dermatologów, kosmetologów i chemików. Głównym czynnikiem odróżniającym ich od zwykłych kosmetyków jest przede wszystkim skład. Dermokosmetyki wykazują właściwości hipoalergiczne, nie przyczyniają się więc do powstawania reakcji alergicznych na skórze. Są wolne od barwników, olejków eterycznych czy środków zapachowych. W swoim składzie zawierają jednak znacznie więcej składników bioaktywnych niż tradycyjne kosmetyki.
Kosmetyki w pierwszej kolejności stosowane są w celach ochronnych, zapobiegawczych, nie muszą jednak wykazywać działania terapeutycznego. W przypadku dermokosmetyków właściwości lecznicze stoją na pierwszym planie, a działanie poprawiające urodę to dodatkowa właściwość. Najczęściej są bezzapachowe, bezbarwne i pozbawione jakichkolwiek składników, które mogłyby podrażnić skórę.
Nie zawierają również konserwantów (lub w bardzo niewielkiej ilości). Najczęściej tworzone są na bazie wody termalnej, bogatej w różnorodne substancje mineralne, takie jak m.in. selen, żelazo, cynk, mangan. Mogą również posiadać wysokie stężenie witamin z grupy B, witamin A, E i Ce, lipidów, składników pochodzenia roślinnego (aloes, zielona herbata, soja, żeń-szeń, oczar wirginijski itd.). Wykazują działanie przeciwzapalne, łagodzące, wspierające regenerację, odżywiające i kojące.