Sama nazwa dermokosmetyków powstała z połączenia dwóch pojęć: kosmetyków i farmaceutyków. Są to produkty, które zawierają aktywne biologicznie substancje mające działanie podobne do działania leków. Preparaty te pochodzą z pogranicza medycyny i kosmetologii. Są to wszystkie kosmetyki dermatologiczne, które możemy nabyć w aptece.
Różnice między dermokosmetykami a zwykłymi kosmetykami
Dermokosmetyki różnią się od zwykłych kosmetyków procesem produkcji. Są wytwarzane w sterylnych warunkach, ich produkcja przypomina bardziej proces tworzenia leków niż kosmetyków. Produkcję dermokosmetyków mają pod stałym nadzorem lekarze dermatolodzy, kosmetolodzy oraz chemicy.
Skład dermokosmetyków jest inny od zwykłych kosmetyków. Mają one właściwości hipoalergiczne, żeby nie wywoływać reakcji alergicznych skóry. Są także pozbawione drażniących substancji, takich jak np.: barwniki, olejki eteryczne czy inne środki zapachowe. W swoim składzie mają też o wiele więcej składników bioaktywnych od klasycznych kosmetyków.
Kosmetyki są stworzone po to, aby chronić skórę, za to dermokosmetyki przede wszystkim mają poprawiać urodę i leczyć skórę. Nie zawierają w swoim składzie prawie żadnych konserwantów, a ich bazę stanowi najczęściej woda termalna, która sama w sobie jest bogatym źródłem wielu substancji mineralnych (np.: selen, żelazo, mangan, cynk). Częstym dodatkiem są składniki pochodzenia roślinnego, takie jak aloes, zielona herbata, soja, jeżówka, oczar wirginijski czy miłorząb japoński. Ważna jest też obecność lipidów oraz witamin – z grupy B, ale także A, E i C.
Ze względu na swój bogaty skład i staranny proces produkcji dermokosmetyki działają:
- przeciwzapalnie,
- łagodząco,
- odżywiają skórę,
- koją,
- leczą.
Dla kogo?
Dermokosmetyki są to specjalistyczne produkty stworzone dla wszystkich osób z problemami skórnymi. Sprawdzą się rewelacyjnie w pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do alergii i podrażnień. Są idealnym rozwiązaniem dla osób z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, a także dla kobiet ciężarnych i niemowlaków.