W każdym domu w apteczce powinien się znajdować termometr, którym w razie potrzeby można sprawdzić, czy ma się gorączkę. Przez lata takimi narzędziami były termometry rtęciowe. Cały czas z resztą znajdują się w wielu polskich domach. Nie można już ich jednak kupić w aptekach. Dlaczego w pewnym momencie wycofano ze sprzedaży termometry rtęciowe? Czym można je zastąpić?
Jak działają termometry rtęciowe?
Termometr rtęciowy to rodzaj termometru cieczowego. Do pomiaru temperatury ciała wykorzystuje się w nim znajdującą się w wąskiej szklanej rurce, z pojemniczkiem na dole, rtęć. W trakcie pomiaru temperatury ciała, wraz z jej wzrostem rtęć się rozszerza i jest wypychana w górę rurki. Panują tam warunki zbliżone do próżni. Temperaturę ciała odczytuje się ze znajdującej się na termometrze skali Celsjusza. Termometr rtęciowy, który można stosować samodzielnie w domu, został stworzony w 1866 roku przez Thomasa Clifforda Allbutta. Przez ponad 100 lat służył on wszystkim do samodzielnego mierzenia temperatury ciała i szybkiego wykrywania u siebie ewentualnej gorączki. Termometr rtęciowy pozwalał uzyskiwać dokładne wyniki, co znacznie usprawniło diagnostykę i szybkie wykrywanie powstających problemów zdrowotnych.
Dlaczego wycofano termometry rtęciowe ze sprzedaży?
Termometry rtęciowe zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na szkodliwość rtęci. Zamknięta w szklanym termometrze co prawda nie mogła nikomu zaszkodzić, jednak w przypadku jego uszkodzenia konsekwencje mogłyby być poważne.
Rtęć to pierwiastek chemiczny należący do grupy metali przejściowych. Niezależnie od tego, czy jest w formie ciekłej, czy w formie pary, rtęć jest trująca. Po dostaniu się do płuc. Przedostaje się najpierw do krwi, a później się utlenia, czym może wywołać bóle głowy, zaburzenia widzenia i problemy z koordynacją ruchomą. Obecnie nie można już kupić termometru rtęciowego. Na szczęście w aptekach dostępnych jest więcej rodzajów termometrów, które także umożliwiają [pacjentom sprawdzanie swojego stanu zdrowia. Pacjenci najczęściej wybierają termometry elektroniczne, które także dają dobre wyniki badań i jednocześnie są też w pełni bezpieczne w stosowaniu.