W dołączanych do leków ulotkach często znajduje się informacja, że nie można ich łączyć z alkoholem. Jest to związane z tym, że w wyniku połączenia alkoholu z substancją aktywną w leku, możliwe jest doprowadzenie do pojawienia się różnego typu komplikacji zdrowotnych. W dzisiejszym wpisie na blogu apteki internetowej MIRO tłumaczymy, dlaczego nie powinno się łączyć leków z alkoholem i przyjmowanie, których leków z napojami wysokoprocentowymi jest szczególnie groźne.
Dlaczego łączenie leków z alkoholem może być groźne?
Połączenie przyjmowania leków z piciem alkoholu może przynieść wiele skutków ubocznych. Jest to niebezpieczne połączenie, które nie tylko zmniejsza skuteczność działania leku, ale też może grozić zatruciem organizmu. Interakcja leków z alkoholem najczęściej po prostu ma negatywny wpływ na działanie preparatu leczniczego i powoduje zaburzenia wchłaniania i dystrybucji w organizmie substancji leczniczych, powoduje opóźnienie bądź przyspieszenie metabolizmu i wydalania leków, a także wzrost stężenia w organizmie szkodliwego aldehydu octowego, który jest produktem metabolizmu alkoholu. W przypadku niektórych leków ich połączenie z alkoholem może też być przyczyną zatrucia organizmu i powodować np. różnego typu kłopoty żołądkowe.
Których leków OTC na pewno nie wolno łączyć z alkoholem?
W trakcie stosowania farmakoterapii w zasadzie nigdy nie zaleca się picia alkoholu. Istnieją jednak pewne grupy leków w trakcie przyjmowania których alkohol jest jednak całkowicie odradzany, ponieważ może być przyczyną bardzo dużych problemów. Wśród takich leków znajdują się też leki bez recepty OTC. Wśród najczęściej wymienianych leków, których nie można łączyć z napojami wysokoprocentowymi znajdują się m.in.:
- Paracetamol, czyli popularny lek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Jego połączenie z alkoholem może skutkować uszkodzeniem wątroby.
- Opioidowe leki przeciwbólowe – ich połączenie z alkoholem może skutkować przedawkowaniem leku.
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, ketoprofen oraz kwas acetylosalicylowy. Ich spożywanie z alkoholem może skutkować podrażnieniem błony śluzowej żołądka, uszkodzeniem wątroby, a czasami nawet do powstania incydentów sercowo-naczyniowych.
- Leki uspokajające i leki nasenne – w połączeniu z alkoholem mają negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.
Alkoholu nie powinno się także spożywać w trakcie antybiotykoterapii, w trakcie stosowania leków przeciwdepresyjnych, leków przeciwzakrzepowych oraz w trakcie przyjmowania insuliny, ponieważ wówczas takie połączenie może doprowadzić do hipoglikemii.