Wielu pacjentów ma problemy z rozróżnieniem od siebie różnego rodzaju dostępnych w aptekach wyrobów medycznych. Najczęściej popełnianym błędem jest utożsamianie ze sobą leków i suplementów diety. Tymczasem są to zupełnie inne preparaty, które różnią się nie tylko dostępnością, ale także sposobem, w jaki oddziałują na nasze zdrowie. W dzisiejszym wpisie na blogu apteki internetowej Miro dokładniej tłumaczymy, czym się różnią leki i produkty lecznicze od suplementów diety i dlaczego nie powinno się ze sobą utożsamiać obu tych produktów.
Jakie są różnice między lekami a suplementami diety?
Suplementy diety różnią się od leków przede wszystkim sposobem przeznaczenia. Tak naprawdę suplementy, ze względu na to, że nie znajdują się w nich żadne składniki lecznicze, są klasyfikowane jako produkty spożywcze. Ich stosowanie jest zalecane nie w celu leczenia zdiagnozowanych chorób i schorzeń, lecz w celu uzupełniania diety o brakujące składniki odżywcze i witaminy. W przypadku intensywnego leczenia lub np. u pacjentów, którzy przeszli na wegetarianizm i przestali spożywać produkty mięsne, w niektórych przypadkach warto jest w inny sposób dostarczyć organizmowi potrzebnych mu składników odżywczych. Bez nich możliwe bowiem istniałoby ryzyko, że organizm pacjenta nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować. W suplementach diety znajdują się więc jedynie składniki, które w normalnych warunkach mogłyby być dostarczone do organizmu z zastosowaniem dobrze zbilansowanej diety. Niestety nie zawsze stosowana dieta umożliwia spełnienie zapotrzebowania organizmu.
Z kolei w lekach OTC i w lekach dostępnych na receptę znajdują się mieszanki substancji o właściwościach leczniczych, których stosowanie ma na celu wspomaganie układu immunologicznego w walce z powstałymi infekcjami i związanymi z nimi objawami. Składniki te mają również za zadanie zapobieganie nawrotom choroby oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia.
Dostępność leków i suplementów diety
Różnice pomiędzy lekami a suplementami diety dotyczą także kwestii ich dostępności. Ze względu na to, że w suplementach nie znajdują się żadne składniki lecznicze i w związku z tym preparaty te nie powinny mieć negatywnego wpływu na zdrowie pacjentów, są one dostępne bez recepty nie tylko w aptekach, ale także w drogeriach i w niektórych sklepach spożywczych. Nie oznacza to jednak, że przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety nie warto jest się skonsultować z lekarzem lub z farmaceutą. Najlepiej jest sięgnąć po takie preparaty po wcześniejszym wykonaniu badań diagnostycznych, przede wszystkim morfologii, w której wynikach będą widoczne ewentualne braki w diecie i na ich podstawie lekarz będzie mógł zalecić suplementację określonych składników, a czasami nawet doradzić stosowanie konkretnego suplementu.