W ostatnich latach wielu pacjentów zaczęło stosować probiotyki, czyli tzw. dobre bakterie. Ich stosowanie może mieć bardzo dobre skutki dla organizmu człowieka. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opisujemy, co to są probiotyki, na czym polega ich działanie oraz jakie są ich rodzaje i najczęstsze wskazania do stosowania.
Co to jest probiotyk?
Probiotyki to pożyteczne drobnoustroje, które przyjmowane w odpowiednich ilościach mogą mieć bardzo dobry wpływ na organizm człowieka. W naszych organizmach znajduje się bardzo dużo drobnoustrojów. Jedne mają pozytywny wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie, a inne niekoniecznie. Probiotyki natomiast wszystkie mają wyłącznie działanie prozdrowotne i decydują np. o prawidłowym działaniu układu trawiennego, pomagając w procesach trawiennych i biorąc udział w produkcji i w przyjmowaniu niektórych witamin.
Do najczęściej przyjmowanych w różnego rodzaju lekach i suplementach diety probiotyków należą m.in. drożdże, czyli Saccharomyces boulardii oraz bakterie probiotyczne rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium.
W jaki sposób działają probiotyki?
Przyjmowane przez pacjenta probiotyki mogą działać w różny sposób. Ich podstawowym działaniem jest tworzenie w obrębie przewodu pokarmowego bariery przeciw bakteriom chorobotwórczym. Przyjmowanie probiotyków umożliwia też przywrócenie równowagi mikroflorze jelitowej, np. po antybiotykoterapii. Są w stanie również poprawić trawienie i wchłanianie z pokarmu składników odżywczych.
Oprócz tego probiotyki są w stanie regulować pracę jelit, stymulować pracę układu odpornościowego oraz wytwarzają substancje, które hamują rozwój lub zabijają szkodliwe drobnoustroje. Ważną zaletą płynącą z przyjmowania probiotyków jest też leczenie i zapobieganie powstawaniu takich problemów, jak biegunki, zatwardzenia, infekcje dróg moczowych i infekcje intymne czy atopowe zapalenia skóry. Stosując probiotyki można również zapobiegać powstawaniu objawów zespołu jelita drażliwego, zespołu Crohna i różnego typu stanów zapalnych jelit.
Rodzaje i sposoby zastosowania probiotyków
Decydując się na rozpoczęcie stosowania probiotyków ma się do wyboru wiele różnych preparatów, w których znajdują się różne rodzaje „dobrych bakterii”. Szczególnie duże znaczenie dla organizmu mają wskazane wyżej bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus i Bifidobacterium. Wybierając odpowiednie dla siebie probiotyki, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy są oglądane w sklepie, w aptece lub w aptece internetowej preparaty są przeznaczone dla dzieci czy dla dorosłych pacjentów. W zależności od tego mogą być w nich po prostu zawarte nieco inne szczepy i gatunki bakterii, które będą wykazywały nieco inne działanie.