Refundacja flozyn to niewątpliwy przełom w leczeniu cukrzycy, na który chorzy czekali już od wielu lat. Według WHO cukrzyca jest epidemią XXI wieku. NFZ podaje, że w Polsce w 2018 roku na cukrzycę chorowało 2,9 mln dorosłych. Jednocześnie odnotowano wzrost przypadków zachorowań na cukrzycę typu 2. Zatem informacje o refundowaniu flozyn zdecydowanie można uznać za pozytywną.
W związku z licznymi zapytaniami klientów naszej internetowej apteki na temat leków na cukrzycę oraz kwestii działania flozyn i ich refundacji przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym poruszamy ten temat.
Czym są flozyny?
Flozyny (czyli inhibitory SGLT2) to stosunkowo nowe leki przeciwcukrzycowe, które obniżają poziom cukru we krwi, a dodatkowo działają korzystnie na układ krążenia, co również jest bardzo istotne, gdyż połowa zgonów wśród diabetyków wynika właśnie z przyczyn sercowo-naczyniowych. Dzięki temu można skutecznie obniżyć ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak np. choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, a także przewlekła niewydolność nerek czy udar mózgu. Powikłania sercowo-naczyniowe to nie tylko jedna z głównych przyczyn częstych hospitalizacji, ale również zgonów pacjentów z cukrzycą. Zatem chociaż obniżenie glikemii jest podstawą w leczeniu cukrzycy, to jednak redukcja najczęściej występujących powikłań także odgrywa kluczową rolę w terapii. Zgodnie z badaniami klinicznymi flozyny wykazały wyraźny wpływ na ograniczenie tego ryzyka.
Jak działają flozyny?
Blokują w kanalikach nerkowych określone białko, które odpowiada za wchłanianie zwrotne glukozy i sodu przez nerki, zwiększając w ten sposób wydalanie ich wraz z moczem (tzw. cukromocz). Co ważne, działają one niezależnie od tego, czy trzustka wytwarza insulinę, czy też nie, dlatego też mogą być włączone do leczenia na każdym etapie choroby. Nie ma też przeciwwskazań do stosowania ich z innymi lekami przeciwcukrzycowymi oraz insuliną.
Mechanizm działania flozyn w obszarze sercowo-naczyniowym nie został dokładnie zbadany. Istnieje na ten temat kilka teorii. Badania kliniczne potwierdzają jednak ich znaczącą rolę w ograniczaniu powikłań u diabetyków, szczególnie w przypadku pozawałowej niewydolności serca.
Kto może skorzystać z refundacji flozyn?
Refundacja flozyn obejmuje osoby chore na cukrzycę typu 2, które nie przyjmują jeszcze insuliny, leczone są co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy, z HbA1c powyżej lub równą 8 proc. oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. Kto kwalifikuje się do tej grupy?
- Diabetycy z potwierdzoną chorobą sercowo-naczyniową.
- Diabetycy z uszkodzeniami innych narządów, które prowadzą do objawów takich jak białkomocz, przerost lewej komory, retinopatia.
- Diabetycy, u których występuje trzy lub więcej czynników zwiększonego ryzyka, tj. wiek powyżej 55. roku życia u mężczyzn lub 60. roku życia u kobiet, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, otyłość.