Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka. Pełni bardzo dużo ważnych funkcji i dlatego koniecznie trzeba robić wszystko, żeby o niego dbać. W dzisiejszym wpisie na blogu apteki online MIRO przedstawiamy największe zagrożenia, jakie czekają na wątrobę, opisujemy, jakie mogą być objawy związane z chorą wątrobą oraz doradzamy, w jaki sposób powinno się dbać o wątrobę.
Jakie są funkcje wątroby w organizmie?
Najważniejszymi funkcjami wątroby są magazynowanie ważnych dla naszego zdrowia witamin i substancji odżywczych. Spośród nich warto jest wymienić m.in. witaminy A, K, D, C i witaminy z grupy B oraz żelazo. Wątroba odpowiada też za syntezę wielu składników, m.in. cholesterolu, heparyny, żółci, enzymów oraz różnego typu czynników krzepnięcia. Odpowiada też za regulację poziomu glukozy we krwi oraz wytwarza ciepło. Najważniejszą jednak funkcją wątroby jest filtracja krwi i usuwanie z organizmu pochodzących np. z pożywienia substancji toksycznych.
Jakie objawy mogą być związane z chorą wątrobą?
Funkcje, które pełni wątroba sprawiają, że jest ona narażona na wiele chorób i schorzeń. Najczęściej dochodzi do powstawania różnego typu infekcji i inwazji pasożytniczych, zatruć, stanów zapalnych i zmian nowotworowych. Naszą czujność powinny wzbudzić przede wszystkim powstanie takich objawów, jak:
- utrata apetytu,
- bóle brzucha,
- nudności i wymioty,
- zmęczenie i osłabienie,
- zwiększona senność,
- gorączka,
- spadek masy ciała,
- ciemne zabarwienie moczu.
Co może mieć największy wpływ na pogorszenie stanu wątroby?
Wątrobie najbardziej zagrażają różnego typu infekcje. Najczęściej dochodzi do infekcji wirusowych lub pasożytniczych. Najgroźniejsze rodzaje wirusowego zapalenia wątroby WZW mogą później prowadzić do powstania marskości lub zmian nowotworowych. Powodujące takie problemy wirusy mogą się przenosić z krwią lub różnymi płynami ustrojowymi. Ważne jest więc zachowanie bezpieczeństwa.
Zły wpływ na stan wątroby mają też stosowane leki. Jeżeli nie ma się takiej potrzeby, nie warto jest stosować leków bez zaleceń lekarza. Zły wpływ na wątrobę mają też oczywiście używki, przede wszystkim alkohol. Jego nadmierne spożywanie może doprowadzić nie tylko do marskości, ale też do alkoholowego zapalenia wątroby, czyli choroby przewlekłej, która stopniowo wyniszcza ten narząd.
W jaki sposób można zadbać o swoją wątrobę?
Chcąc zadbać o swoją wątrobę w pierwszej kolejności powinno się zwrócić większą uwagę na stosowaną dietę. Spożywane pokarmy powinny być przede wszystkim dobrej jakości. Warto jest unikać np. produktów przetworzonych, ponieważ ich nadmierne spożywanie może prowadzić do stopniowego pogarszania funkcjonowania tego narządu. Dietę można też wzbogacić o stosowanie leków do ochrony i odbudowy wątroby. Właściwie zbilansowana dieta powinna zawierać przede wszystkim świeże warzywa i owoce, chude mięso i ryby, produkty bogate w błonnik pokarmowy, orzechy i nasiona, rośliny strączkowe, nabiał, kasze, brązowy makaron oraz pieczywo z ziarnami. Warto jest też zrezygnować z tłustych potraw.
Chcąc zadbać o swoją wątrobę warto jest też zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Zwiększona ilość ruchu w połączeniu ze stosowaniem zdrowej diety na pewno sprawi, że będziemy mogli się pozbyć zbędnych kilogramów, co także będzie miało wpływ na zdrowie wątroby.