W ostatnim czasie, w związku z tym, że możliwymi objawami zakażenia koronawirusem Covid-19 są problemy z układem oddechowym, coraz częściej się mówiło o tym, dlaczego warto mieć w domowej apteczce, umożliwiające stwierdzenie ewentualnego niedotlenienia organizmu, pulsoksymetry. W dzisiejszym wpisie na blogu Apteki Miro dokładnie opisujemy, co to są pulsoksymetry, jakie dają możliwości i jacy pacjenci koniecznie powinni mieć takie narzędzie medyczne w swoim domu.
Co to jest pulsoksymetr?
Pulsoksymetr to proste urządzenie medyczne, które umożliwia samodzielne mierzenie saturacji krwi i tętna, czyli elementów, które umożliwiają określenie poziomu natleniowania krwi. Na co dzień pulsoksymetry są stosowane przede wszystkim w szpitalach do sprawdzania stanu zdrowia pacjentów. Istnieją jednak także dużo prostsze w użyciu pulsoksymetry przenośne, które bez problemu można stosować samodzielnie w domu.
Zadaniem pulsoksymetru jest dokonanie oceny objętości utlenowanej hemoglobiny we krwi. Do oceny pulsoksymetr wykorzystuje fakt, że utlenowana hemoglobina wykazuje nieco inną zdolność absorpcji światła niż hemoglobina nieutlenowana. Urządzenie to posiadając źródło światła i czujnik, który jest w stanie sprawdzić stopień pochłaniania wiązki świetlnej, jest w stanie skutecznie ocenić wartość saturacji krwi. Wynik badania jest wskazywany procentowo. Otrzymanie wyniku, który nie mieści się w określonych normach, powinien być dla pacjenta wyraźnym sygnałem o konieczności zgłoszenia problemu do lekarza. A jak wyglądają przyjęte normy? Według nich u zdrowej osoby norma saturacji wynosi między 95 a 99%. Wartości te są jednak niższe u osób starszych i u osób, które nałogowo palą papierosy. U nich normy saturacji wynoszą 93-95%. Wyniki pomiaru saturacji poniżej 90% są już wyraźnym sygnałem o niedotlenieniu organizmu, które może być groźne dla zdrowia i życia, w związku z czym wymaga pilnej interwencji medycznej.
Kiedy należy używać pulsoksymetru?
Stosowanie pulsoksymetrów zaleca się przede wszystkim osobom, które są w trakcie tlenoterapii, u których występują zaburzenia oddychania oraz u których istnieje podejrzenia powstania chorób układu oddechowego, w których przebiegu występują objawy niewydolności oddechowej i niedotlenienia organizmu. Do tych chorób należą m.in. astma i obturacyjna choroba płuc.
Częste wykorzystywanie pulsoksymetrów jest zalecane także osobom, które wyczynowo uprawiają sport. Pomiar saturacji krwi daje bowiem informacje na temat wydolności organizmu. Korzystania z pulsometru jest zalecane przede wszystkim osobom, które uprawiają sporty wysokościowe, m.in. spadochroniarstwo czy wspinaczkę wysokogórską.
Rodzaje pulsoksymetrów
W szpitalach korzysta się z pulsoksymetrów stacjonarnych, które do prawidłowej obsługi wymagają odpowiedniej wiedzy. Do samodzielnego stosowania w domu wykorzystuje się dużo prostsze w obsłudze pulsoksymetry przenośne. Istnieją dwa rodzaje takich urządzeń: pulsoksymetry nadgarstkowe i pulsoksymetry napalcowe. Szczególnie chętnie wybierane przez pacjentów są modele napalcowe, które są nieco prostsze i wygodniejsze w zastosowaniu. W trakcie badania aparat trzeba nałożyć na palec wskazujący lewej lub prawej ręki. Przed rozpoczęciem pomiarów trzeba zmyć lakier z paznokci i zdjąć tipsy. Powinno się też ogrzać zmarzniętą dłoń, palec powinien być też suchy i ciepły. Po założeniu aparatu wynik pomiaru saturacji i tętna krwi będzie widoczny już po kilku sekundach.