Prawidłowa flora bakteryjna jelit pełni bardzo ważną rolę w dbaniu o zdrowie człowieka. W jelitach znajdują się miliony różnych mikroorganizmów. Są to głównie bakterie, które żyją w korzystnej dla obu stron symbiozie. One mają wygodne środowisko do życia, natomiast człowiek otrzymuje wsparcie w prawidłowym funkcjonowaniu układów pokarmowego i immunologicznego. W niektórych przypadkach, np. w konsekwencji leczenia chorób, niezbędne może być jednak wsparcie flory bakteryjnej w jelitach. W dzisiejszym wpisie na blogu apteki internetowej MIRO tłumaczymy, w jaki sposób można wspierać florę bakteryjną jelit.
Kiedy może być konieczne wsparcie flory bakteryjnej jelit?
Wspomaganie flory bakteryjnej jelit jest konieczne wówczas, gdy układ pokarmowy jest w jakiś sposób dodatkowo obciążony. Takie problemy mogą wystąpić np. w trakcie biegunek i innego rodzaju problemów żołądkowych. Mogą one bowiem powodować powstawanie szkodliwych dla naszego zdrowia i dla pożytecznych mikroorganizmów bakterii i rotawirusów. Częstą przyczyną powstawania biegunek jest przyjmowanie antybiotyków. Tego typu leki bywają niezbędne do wyleczenia groźnych chorób, jednak skutkiem ubocznym ich przyjmowania jest też zwalczanie pożytecznych mikroorganizmów i powstające w wyniku tego biegunki i inne problemy żołądkowe. Z tego powodu w trakcie antybiotykoterapii koniecznie trzeba korzystać także z leków osłonowych, czyli z probiotyków. Przyczyną problemów z florą bakteryjną jelit często są też zaparcia oraz różnego typu choroby alergiczne.
Suplementy diety z probiotykami skuteczną pomocą w odbudowie flory bakteryjnej
Najczęściej stosowanym rodzajem leków osłonowych i środków farmakologicznych, po które sięga się w przypadku powstania problemów z układem pokarmowym są probiotyki, a dokładniej suplementy diety z probiotykami. Tego typu leki i wyroby medyczne są dostępne w aptekach i w aptekach internetowych bez recepty.
Wybierając najlepsze probiotyki należy zapoznać się z ich składem. Lepiej będą działały te synbiotyki, w których składach znajduje się więcej szczepów bakterii. W niektórych probiotykach rodzajów bakterii jest np. 8. To bardzo dobrze, ponieważ dzięki temu jest większa szansa, że taki preparat pomoże nam odbudować powstałe braki. Według zaleceń probiotyki powinny być przyjmowane w trakcie posiłków lub tuż po jedzeniu. Stosując je jako leki osłonowe w antybiotykoterapii, trzeba je przyjmować mniej więcej 2 godziny po zażyciu dawki antybiotyków. Wówczas ich działanie pozwoli częściowo odbudować florę bakteryjną i nie będzie miało wpływu na proces leczenia.
Odbudowa flory bakteryjnej jelit domowymi sposobami
Odbudowa flory bakteryjnej jelit domowymi sposobami też jest możliwa. W tym celu należy wzbogacić swoją codzienną dietę o produkty zawierające duże ilości bakterii kwasu mlekowego. Są to przede wszystkim różnego typu przetwory mleczne, czyli np. kefiry, jogurty naturalne, zsiadłe mleko czy maślanka. Wybierając takie produkty trzeba zwrócić uwagę na ich skład. Najlepsze będą te produkty mleczne, które będą miały najkrótszą listę składników. Najlepiej jeżeli będą się w nim znajdowały tylko mleko i żywe kultury bakterii.
W celu zadbania o florę bakteryjną jelit nie można też zapomnieć o takich produktach, jak będące także dobrym źródłem bakterii kwasu mlekowego kiszonki, także ogórki i kapusta kiszona czy kwas chlebowy. Warto jest też zadbać o spożywanie dużych ilości artykułów spożywczych o właściwościach probiotycznych, które dodatkowo są też wartościowym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Takimi produktami spożywczymi są np. czosnek, cebula, por, pomidory, banany, cykoria czy siemię lniane.