W sezonach wiosennym i letnim, kiedy spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, jednym z największych problemów, z jakim musimy się zmagać są komary. Znajdują się one w parkach, nad jeziorami, a wieczorami także w naszych domach. Problemem jest jednak nie tylko ich obecność i dobrze słyszane po wyłączeniu wszystkich sprzętów bzyczenie, ale głównie ich ugryzienia i pozostające po nich na skórze zaczerwienienia i swędzące bąble. W jaki sposób można sobie poradzić z takimi objawami? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie na blogu!
Dlaczego ugryzienie komarów jest przyczyną swędzenia?
W Polsce żyje ponad 50 gatunków komarów. Nie wszystkie jednak polują na ludzką krew. Głównym zagrożeniem dla nas jest tzw. komar pospolity, który, pomimo iż nie przenosi żadnych chorób, to jednak gryząc nas może wywoływać nieprzyjemne objawy. Na ludzką krew polują komarzyce. Są one aktywne głównie wieczorami, w nocy i nad ranem, czyli wówczas, gdy temperatura powietrza na zewnątrz nie jest jeszcze tak wysoka. Komarzyce są w stanie zlokalizować swoją ofiarę z daleka poprzez analizę temperatury ciała, zapach skóry i wydychany wraz z powietrzem dwutlenek węgla.
Uczucie swędzenia po ugryzieniu komara jest spowodowane tym, że komarzyca podczas przekłuwania skóry wstrzykuje w nią zapobiegającą krzepnięciu krwi zawierającą kilkadziesiąt różnych białek, kroplę śliny. W kontakcie z organizmem człowieka ślina komara wytwarza histaminę, która wraz z innymi białkami może powodować trudne do zniesienia uczucie swędzenia i zaczerwienienie. Są one rodzajem reakcji uczuleniowych.
Czym warto posmarować skórę po ugryzieniu przez komara?
Na szczęście powstały w wyniku ugryzienia komara obrzęk, zaczerwienienie i uczucie swędzenia można łagodzić. Najlepiej w tym celu jest zastosować dostępne w aptekach preparaty na komary. Wśród nich znajdują się przede wszystkim różnego rodzaju żele oraz mające działanie chłodząco-łagodzące preparaty w sprayu. W ich składach mogą się znajdować przede wszystkim takie składniki, jak mentol, pantanol, aloes, alantoina oraz olejki eteryczne z drzewa goździkowego lub z drzewa herbacianego.
Jeżeli ugryzienie komara spowoduje powstanie jakichś reakcji alergicznych, warto jest też zastosować łagodzące takie objawy leki histaminowe.
Jak się zabezpieczyć przed komarami?
Najlepszym sposobem na zapobiegnięcie powstawaniu nieprzyjemnych objawów na skutek ugryzienia przez komary jest profilaktyczne stosowanie dostępnych w aptekach preparatów odstraszających komary i owady. Warto jest po nie sięgnąć zawsze, gdy w sezonie letnim wybieramy się na jakiś spacer, zwłaszcza nad wodę, gdzie komarów jest po prostu najwięcej.