Niestrawność i zgaga to jedne z najczęściej pojawiających się u pacjentów problemów trawiennych. Wiążą się one z różnego typu nieprzyjemnymi objawami i dlatego też ważne jest to, żeby móc sobie z nimi szybko poradzić. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu opisujemy, jakie są najczęstsze przyczyny i objawy niestrawności oraz w jaki sposób można sobie z nią radzić.
Jakie mogą być przyczyny niestrawności?
Kłopoty z niestrawnością mogą mieć przyczyny organiczne lub czynnościowe. Problemy organiczne to przede wszystkim obecne u pacjenta i leczone choroby i zaburzenia metaboliczne. Częściej występującym rodzajem niestrawności są jednak problemy czynnościowe, które są wywołane np. jedzeniem ciężkostrawnych potraw. Wszystkie objawy niestrawności stanowią duży problem dla pacjentów i tak naprawdę uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie i kontakty z innymi ludźmi. Zazwyczaj problemy z niestrawnością samoczynnie mijają po 1-2 dniach. Jeżeli jednak utrzymują się dłużej, np. przez tydzień, wtedy warto jest się zwrócić po pomoc do lekarza w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki.
Jakie są najczęściej towarzyszące niestrawności objawy?
Niestrawność można rozpoznać m.in. po takich objawach, jak ból lub pieczenie w żołądku, wczesne uczucie sytości oraz problemy gastryczne. Często występuje też jednak wspólnie z innymi problemami i objawami. Jednym z najczęściej występujących objawów, które towarzyszą niestrawności jest zgaga. Zgaga może powodować uczucie palenia pod mostkiem, trudności w przełykaniu związane z uczuciem zatrzymania się kawałka jedzenia w przełyku, kwaśnym posmakiem w ustach i przemijającym bólem gardła. Zgaga może trwać kilka minut lub kilka godzin. Szybką ulgę pacjentowi mogą przynieść dostępne w aptekach leki na zgagę.
Innymi towarzyszącymi niestrawności objawami mogą być wzdęcia i nadmiar gazów. Do powstania takich problemów najczęściej dochodzi po posiłku. Problem ten jest szczególnie kłopotliwy dla pacjentów, ponieważ w tym przypadku ciężko jest spędzać czas z innymi osobami. Co ważne, nadmierna ilość gazów niekoniecznie musi być związana z niestrawnością, czyli być spowodowana zjedzeniem ciężkostrawnych posiłków. U niektórych pacjentów kłopoty te są związane z połykaniem podczas jedzenia powietrza.
Co zrobić, żeby uniknąć powstawania takich problemów?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, co się je i możliwie unikać posiłków, które mogą powodować niestrawność, zgagę czy wzdęcia i gazy. Warto jest też zwrócić uwagę na to, żeby nie jeść w pośpiechu i częściej przyjmować mniejsze porcje. Ważne jest też to, żeby nie jeść tuż przed snem. Ostatni posiłek powinien być około 2-3 godziny przed położeniem się spać. Z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę, problemy z niestrawnością mogą być też związane z paleniem papierosów. Jeżeli więc często ma się tego typu dolegliwości, warto jest się zastanowić nad rzuceniem palenia.
Jakie środki z apteki mogą być pomocne w radzeniu sobie z niestrawnością?
Jeżeli problemy z niestrawnością nie pojawiają się u nas zbyt często, tylko sporadycznie, warto jest korzystać z dostępnych w aptekach bez recepty leków na niestrawność. W przypadku innych objawów także dostępnych jest wiele różnych leków bez recepty, których stosowanie przynosi szybką ulgę. Wśród nich są np. leki na wzdęcia i zaparcia, leki na biegunkę, leki rozkurczowe, a nawet leki na poprawę apetytu. W przypadku problemów z niestrawnością pomocne mogą być też niektóre zioła, które działają na układ trawienny, m.in. mięta czy rumianek.