Osoby, które nigdy nie korzystały z aptek internetowych często, zanim zrobią swoje pierwsze zamówienie, zastanawiają się, czy dana apteka na pewno działa w pełni legalnie i czy zrobienie w niej zakupów jest na pewno całkowicie bezpieczne. Przepisy dotyczące zasad funkcjonowania aptek internetowych są jednak bardzo jasne i każdy klient, zanim dokona w takiej aptece zakupów, może najpierw dokładnie sprawdzić, czy spełnia ona wszystkie warunki i czy kupienie w niej leków lub suplementów diety nie będzie się łączyło z żadnym zagrożeniem.
Jakie przepisy określają warunki prowadzenia apteki internetowej?
Przepisy dotyczące sprzedaży produktów leczniczych są zawarte w dwóch aktach prawnych: w Prawie Farmaceutycznym z 2001 roku oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2015 roku. Są w nich jasno określone specjalne obowiązki, jakie każda aptek musi spełnić, żeby móc legalnie sprzedać środki lecznicze. Zasady te dotyczą nie tylko sprzedaży, ale również przechowywania i transportu leków i środków leczniczych. Co więcej, każda apteka online powinna działać w oparciu o aptekę stacjonarną. Jest to związane z tym, że tylko w aptekach zazwyczaj znajduje się wystarczająca ilość, spełniającej odpowiednie wymagania przestrzeni do przechowywania leków i innego typu produktów. Apteka internetowa nie może prowadzić działalności w wynajętym magazynie czy w garażu. Sprawdzając, czy znaleziona e-apteka na pewno działa w pełni legalnie, warto jest więc zacząć od tego, żeby sprawdzić, czy na jej stronie znajduje się adres apteki stacjonarnej.
W jaki jeszcze sposób można sprawdzić legalność apteki online?
Istnieje szereg elementów, które muszą się znaleźć na stronie apteki internetowej. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, na stronie apteki internetowej musi się znajdować w widocznym miejscu określone logo z białym krzyżem, na tle którego znajdują się 4 poziomie pasy: 3 w różnych odcieniach zieleni i jedna szara. Po kliknięciu w to logo powinien się pojawić odnośnik do właściwego urzędu, który wydał aptece pozwolenie na handel lekami.
Poza wstawionym w widocznym miejscu logo, na stronie legalnie działającej apteki online muszą się też znaleźć dokładne dane Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego z nazwą organu, adresem fizycznym, adresem mailowym oraz numerem telefonu. Takie dane mogą być podane np. w zakładce Kontakt, w zakładce O nas lub na specjalnie w tym celu stworzonej podstronie. Na każdej stronie legalnie działającej apteki online musi się także znaleźć zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności z odesłaniem do Krajowego Rejestru Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych, Punktów Aptecznych oraz Rejestru Udzielonych Zgód na Prowadzenie Aptek Szpitalnych i Zakładowych. Zawarty w tym miejscu link powinien odsyłać internautę do strony głównej takiego wykazu lub do konkretnej informacji o danej aptece.
Bardzo ważnym elementem w działalności aptek online jest też przepis dotyczący konieczności zapewnienie pacjentom możliwości konsultacji w postaci czynnego w godzinach pracy apteki oraz do 2 godzin po przewidywanym terminie dostawy przesyłki telefonicznego dyżuru farmaceuty.