Grzybica pochwy (nazywana także kandydozą lub drożdżycą pochwy) to dość powszechny problem zdrowotny kobiet. Choroba ta potrafi dać się we znaki i uprzykrzyć życie. Najczęstszymi jej objawami są bowiem: uporczywe swędzenie sromu, pieczenie pochwy, charakterystyczne białe upławy o konsystencji przypominającej twarożek, nieprzyjemne uczucie suchości na wargach sromowych, a także ból narządów płciowych. Niekiedy może nawet wywołać obrzęk pochwy, a nawet zmiany skórne pojawiające się na wewnętrznej części ud. Normalne funkcjonowanie podczas tej dolegliwości jest niezwykle trudne, gdyż kobiecie permanentnie towarzyszy ból i silny dyskomfort. Grzybica wymusza także abstynencję seksualną, ponieważ stosunek sprawia ból, a poza tym bardzo łatwo można zakazić nią swojego partnera.
Kandydoza pochwy ma tendencję do nawracania, a całkowite jej wyleczenie zazwyczaj jest bardzo czasochłonne. Warto więc poznać różne sposoby, dzięki którym możemy skutecznie jej zapobiegać, bo jak wiadomo – o wiele lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.
Co robić, aby nie chorować na grzybicę pochwy?
1. Po pierwsze – higiena!
Dbałość o higienę osobistą ma kluczowe znaczenie w profilaktyce grzybicy pochwy. Zachowanie czystości jest niezwykle istotne, jednak trzeba wiedzieć, jak to robić, aby sobie nie zaszkodzić i nie przyczynić się do rozwoju infekcji grzybiczej. Przede wszystkim unikaj zbyt intensywnego podmywania i zbyt częstych irygacji, takie postępowanie może doprowadzić do zmniejszenia kwasowości pochwy, która stanowi skuteczną barierę dla szkodliwych drobnoustrojów. Pamiętaj, aby nie używać do podmywania gąbek i myjek, które mogą być siedliskiem grzybów. Po myciu wycieraj się suchym ręcznikiem i zawsze dbaj o to, aby był jak najszybciej wysuszony.
2. Probiotyki nie tylko po antybiotykoterapii
Jeżeli musisz przyjmować antybiotyki, pamiętaj zawsze o wykupieniu w aptece internetowej probiotyków, które zawierają żywe kultury bakterii. Warto stosować je zarówno doustnie, jak i dopochwowo, aby chronić to wrażliwe środowisko przed niebezpieczną utratą dobroczynnych szczepów bakterii. Zawarte w takich preparatach szczepy bakterii powodują, że błona śluzowa pochwy jest utrzymywana w dobrej kondycji i chroniona przed rozwojem infekcji zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych. Probiotyki dopochwowe warto stosować regularnie nawet wtedy, gdy nie przyjmujemy antybiotyków. Jest to szczególnie zalecane kobietom, które mają skłonność do nawrotów grzybic pochwy oraz tym, które długotrwale stosują antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą.
3. Zmień swoje nawyki
Jeżeli chcesz zapobiegać chorobom grzybiczym pochwy, postaraj się zmienić swoje nawyki. Nie bierz kąpieli w nie swojej wannie, nie siadaj na cudzych sedesach (szczególnie tych znajdujących się w toaletach publicznych), jeżeli masz ochotę na wizytę na basenie, w saunie czy jacuzzi, zawsze wspomagaj się probiotykami. Unikaj zakładania na siebie zbyt ciasnych strojów, stringów lub ubrań wykonanych z nieprzewiewnych tkanin syntetycznych.