Gorączka to jeden z pierwszych sygnałów pojawiania się infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Podwyższenie temperatury ciała jest sygnałem, że coś się dzieje i organizm stara się zwalczyć powstałe zagrożenie. Ma to też jednak automatycznie wpływ na samopoczucie pacjenta. Zwiększenie temperatury ciała łączy się bowiem z ogólnym osłabieniem, z odczuwaniem chłodu oraz z powstającymi dreszczami. Żeby zapobiec tym objawom, warto jest spróbować jak najszybciej zbić gorączkę. Więcej na temat przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie na blogu!
Kiedy można mówić o powstaniu gorączki?
Podręcznikowo prawidłowa temperatura ciała to 36,6 stopni Celsjusza. Nie u każdego pacjenta norma jest jednak taka sama. Zakres prawidłowej temperatury jest dosyć szeroki. Powszechnie przyjmuje się, że u różnych ludzi może wynosić od 36 do 37 stopni Celsjusza i taka wartość pomiaru temperatury nie powinna nikogo martwić. Problemy zaczynają się dopiero gdy na termometrze zobaczymy temperaturę na poziomie około 38 stopni. Wówczas mówi się o stanie podgorączkowym, który może być sygnałem nadchodzącej choroby. W tym momencie warto też zacząć zbijać temperaturę, żeby nie dopuścić do pogorszenia swojej sytuacji chorobowej.
Z wysoką gorączką, która może nawet stanowić zagrożenie dla życia, mamy do czynienia w chwili, gdy temperatura ciała dochodzi do 39-40 stopni Celsjusza. W takich przypadkach mówimy już o poważnej chorobie, z którą koniecznie trzeba się udać do lekarza. Jeżeli bowiem dopuści się do zwiększenia temperatury organizmu do poziomu powyżej 41 stopni, wówczas może mieć to bardzo poważne konsekwencje i doprowadzić np. do uszkodzenia białek w komórkach nerwowych.
Czego objawem może być powstanie gorączki?
Gorączka jest objawem, który może towarzyszyć wielu chorobom, dlatego też nie ma możliwości stawiania na jej podstawie ostatecznej diagnozy. Z gorączką pacjenci mogą się zmagać zarówno w trakcie zwykłego przeziębienia, jak i w trakcie ciężkiej choroby nowotworowej. Problem ten może powstać także w przypadku innych, niechorobowych problemów, np. po intensywnym wysiłku fizycznym lub podczas ciąży.
Jest też jednak charakterystyczna dla niektórych często występujących chorób. Gorączka jako objaw może towarzyszyć np. przeziębieniom i grypie, anginie, zapaleniu gardła, zapaleniu pęcherza, śwince, różyczce, ospie wietrznej czy odrze.
Skuteczne zbicie gorączki z zastosowaniem leków bez recepty
Obecnie istnieje wiele skutecznych sposobów zbicia gorączki. W tym celu warto jest sięgnąć po dostępne w aptekach bez recepty leki przeciwgorączkowe. Wybierając odpowiednie środki farmakologiczne trzeba je jednak dobrze dobrać do potrzeb pacjenta.
W przypadku gorączki u małych dzieci dobrze sprawdzają się leki przeciwgorączkowe w czopkach. Tego typu leki można stosować już u dzieci od 2. miesiąca życia. U nieco starszych dzieci, które nie mają już problemów z przełykaniem podawanych pokarmów, dobrym rozwiązaniem może być wybranie leków przeciwgorączkowych w syropach. Dzieci chętnie je przyjmują, przede wszystkim dzięki temu, że leki w syropach dla dzieci zazwyczaj mają słodki smak.
Dla dorosłych pacjentów w aptekach i w aptekach internetowych dostępne są leki przeciwgorączkowe w różnej formie. Najczęściej wybierane przez pacjentów są leki przeciwgorączkowe w tabletkach lub w kapsułkach. Oprócz nich są dostępne także leki zwalczające gorączkę w saszetkach. Znajdujące się w nich lek w proszku trzeba rozpuścić w szklance wody i wypić. Oba rodzaje leków przeciwgorączkowych są bardzo skuteczne w działaniu.