Alergie polekowe występują u wielu pacjentów i są reakcjami organizmu na kontakt ze znajdującymi się w przyjmowanych preparatach farmakologicznych substancjami. Alergie na leki mogą się wiązać z różnymi objawami, m.in. z niepokojącymi objawami skórnymi, reakcjami narządowymi, reakcjami ogólnoustrojowymi czy objawami ze strony układu krwionośnego. W dzisiejszym artykule na blogu MIRO opisujemy najczęstsze objawy alergii polekowych, jakie mogą być przyczyny ich powstawania oraz jak rozpoznać, że jest się uczulonym.
Jak powstają i jakie są przyczyny alergii na leki?
Alergie polekowe to reakcje uczuleniowe, które są widoczne po zażyciu konkretnego leku lub preparatów, w których znajdują się konkretne substancje, które u pacjenta wywołują reakcje uczuleniowe. Zdecydowanie bardziej narażone na powstanie alergii polekowych są osoby, które już mają stwierdzone inne choroby alergiczne. Powstawanie problemów z nadwrażliwością na leki może być związane z predyspozycjami genetycznymi pacjenta. Sprzyjać takim objawom mogą np. różnego typu mutacje genów, które są odpowiedzialne za metabolizm leków. Problemy te mogą też mieć charakter alergiczny, czyli związany z przeciwciałami w klasie IgE.
Jakie grupy leków najczęściej wywołują powstawanie reakcji alergicznych?
Reakcje alergiczne na leki mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Najczęściej pacjenci źle reagują po zastosowaniu:
- leków w postaci kremów i maści,
- leków przeciwbólowych,
- preparatów białkowych, czyli np. hormonów i surowicy odpornościowej lub antybiotyków,
- sulfonamidów, czyli środków o działaniu bakteriostatycznym,
- związków jodu.
W niektórych przypadkach, np. przy uczuleniach na sulfonamidy i tiazydy, reakcją organizmu może być np. nietypowe reagowanie skóry na jej ekspozycję na słońce. Częściej jednak już samo zastosowanie leku jest przyczyną powstania np. zaczerwienia, problemów żołądkowych czy wysypki. Zmiany skórne są najczęściej występującymi objawami tych problemów. W niektórych przypadkach problemem mogą być też np. obejmujące drogi oddechowe obrzęki naczynioruchowe. W takich przypadkach koniecznie powinno się skorzystać z pomocy lekarza, ponieważ takie zmiany mogą stanowić poważne zagrożenie.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów po zażyciu leków koniecznie powinno się wykonać testy alergiczne, żeby móc wykluczyć ryzyko powstania podobnych problemów w przyszłości. Jest to najlepsza metoda, żeby wykryć alergię na leki i wykluczyć ryzyko ich pojawienia się w przyszłości.