Covid-19 odegrał bardzo duży wpływ na nasze życie. Trwająca już niemal półtora roku pandemia doprowadziła do wielu zakażeń, na całym świecie. Dużej ilości osób też niestety nie udało się uratować. Cały czas nie ma dostępnych żadnych leków, które byłyby w stanie skutecznie zwalczyć chorobę. W większości przypadków leczenie koronawirusa przebiega w domu i pacjenci sami, lub po konsultacjach z lekarzem, prowadzą leczenie objawowe, które polega na przyjmowaniu dostępnych bez recepty leków OTC. Hospitalizacja jest przeprowadzana tylko w najcięższych przypadkach. W dzisiejszym wpisie na blogu przedstawiamy podstawowy zakres leków, które warto mieć w swojej domowej apteczce, na wypadek zachorowania na Covid-19.
Wspomaganie organizmu w trakcie zakażenia koronawirusem
W przypadku zachorowania na Covid-19 zaleca się przede wszystkim profilaktycznie wzmacnianie organizmu poprzez zażywanie witamin C i D, czyli odpowiednich suplementów diety. Nie będą one co prawda w stanie w żaden sposób pokonać wirusa, ale wzmocnią organizm, który dzięki temu sam będzie mógł zdziałać znacznie więcej. Standardem jest zażywanie przynajmniej 2000 jednostek witaminy D i 1000 jednostek (w dwóch dawkach) witaminy C dziennie. Oprócz tego istotne jest także dobre odżywiania się, zadbanie o odpowiednią ilość ruchu (nawet będąc zamkniętymi w domu) oraz o swoje dobre samopoczucie. Bez tych elementów najprawdopodobniej choroba będzie trwała dłużej, a jej przebieg będzie poważniejszy, czyli będzie się wiązał z większą ilością objawów. Przechorowując Covid-19 w izolacji domowej warto też zadbać też o to, żeby zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty ziołowe, które także mogą mieć wpływ na poprawę naszej odporności i dzięki temu przyspieszyć zwalczanie przez organizm choroby.
Leczenie objawowe koronawirusa w domu
Covid-19 najczęściej daje łagodne objawy ze strony górnych dróg oddechowych, z gorączką, która nie przekracza 38oC, z bólami głowy, nudnościami, bólami mięśni oraz z towarzyszącymi im utratą węchu i smaku. Nie zawsze wszystkie te objawy występują jednocześnie. Nie zawsze też pacjenci wymagają hospitalizacji. Czasami leczenie przebiega w domu i polega na zwalczaniu pojawiających się objawów.
Najczęściej w leczeniu objawowym stosowane są leki OTC, w postaci np. niesterydowych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W przypadku gorączki czy bólów głowy zaleca się stosowanie leków z paracetamolem lub z ibuprofenem. Nie zaleca się natomiast stosowania w leczeniu objawowym aspiryny, która na zmianę powoduje poty, a później osłabienie organizmu.
Częstym objawem koronawirusa jest też kaszel. Przy takich objawach także jednak można sobie szybko pomóc przyjmując odpowiednie leki na kaszel, np. tabletki do ssania czy syropy. Bardzo pomocny w przypadku suchego kaszlu może być też zabieg nebulizacji, który polega na wdychaniu chłodnej mgiełki z cząsteczkami leków. Do tego zabiegi konieczne jest posiadania inhalatora. Dzięki niemu szybko można nawilżyć i udrożnić błony śluzowe dróg oddechowych i załagodzić powstałe objawy.