Jesień, zima i okres wczesnowiosenny to sezony największej zachorowalności na grypę i przeziębienie. Gdy dopada nas infekcja, nie zawsze jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem, czy też organizm boryka się z grypą. W tym artykule podpowiemy, jak rozróżnić te choroby.
Grypa i przeziębienie - przyczyny
Grypa i przeziębienie to choroby zakaźne wywołane przez wirusy. W przypadku przeziębienia mamy do czynienia nawet z 200 różnymi wirusami, przy czym za wystąpienie objawów najczęściej odpowiedzialne są rhinowirusy, wirusy RS i adenowirusy.
Z kolei grypa, tzw. sezonowa, z którą najczęściej mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym powodowana jest przez wirusy występujące u ludzi, a najczęściej są to wirusy podtypów H1N1 i H3N2.
Sezon zachorowań przypada na miesiące od listopada do marca. Wirusy, zarówno przeziębienia, jak i grupy, mogą nas zaatakować zewsząd. Przedostają się do organizmów drogą kropelkową (np. przez nos i usta), ale mogą też unosić się w powietrzu i osadzać na rękach czy przedmiotach dotkniętych przez chorego, np. klamkach, naczyniach, pilotach do telewizora itp.
Zwykłe przeziębienie czy standardowo przebiegająca grypa nie wymagają wizyty u lekarza. Niemniej bardzo ważne jest podjęcie stosownego leczenia, obserwowania przebiegu choroby i spokojny odpoczynek w cieple. Takie postępowanie jest bardzo ważne, ponieważ obie choroby mogą powodować poważne powikłania.
Jak odróżnić przeziębienie od grypy?
Chociaż grypa i przeziębienie dają podobne objawy, to jednak w praktyce wcale nie jest trudno odróżnić te choroby.
Przeziębienie rozwija się powoli i stopniowo. Najpierw zauważamy osłabienie, złe samopoczucie, ból głowy. Pierwsze symptomy przeziębienia łatwo zignorować lub pomylić z chwilowym spadkiem formy, zmęczeniem. Po 1-2 dniach ujawniają się kolejne dolegliwości.
Grypa rozwija się niemal błyskawicznie. Początek tej choroby jest nagły i ostry. Chorzy często przyznają, że wręcz trudno jest wstać z łóżka, gdy dojdzie do zakażenia wirusem grypy.
Głównym objawem, który pozwala nam stwierdzić, czy mamy do czynienia z grypą, czy też przeziębieniem, jest temperatura ciała. Przy przeziębieniu rzadko pojawia się gorączka. Temperatura zwykle nie przekracza 38°C. Przy grypie pojawia się wysoka gorączka, która niekiedy przekracza nawet 39°C. Do innych typowych objawów grypy zaliczamy ostry i silny ból głowy, mięśni i stawów, kaszel (suchy, napadowy), bardzo nasilone osłabienie. Niekiedy pojawiają się nudności, wymioty i biegunka. Rzadko ujawnia się katar czy ból gardła. Warto wówczas zastosować skuteczne leki na ból i gorączkę.
Z kolei przy przeziębieniu osłabienie jest raczej słabe, rzadko pojawia się ból głowy lub jest raczej słaby. Rzadko też doskwierają bóle mięśni i stawów. Standardowo jednak pojawia się ból gardła, kaszel, katar i kichanie.
Przeziębienie trwa do ok. 7 dni, a grypa nawet 2 tygodnie.