Lekomania, czyli świadome lub nieświadome nadużywanie leków, stanowi obecnie poważny problem na świecie. Dotyczy on także coraz większej grupy pacjentów w Polsce. Przyjmowanie dużej ilości leków bez recepty dla wielu osób jest sposobem na to, żeby w łatwy sposób poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami, żeby zmniejszyć ilość stresu i pomóc sobie w natłoku obowiązków. Niestety nierozsądne przyjmowanie różnych leków może z czasem grozić poważnymi konsekwencjami. W dzisiejszym wpisie na blogu Aptekamirowska.pl opisujemy, co to jest lekomania, jakie są jej najczęstsze przyczyny oraz z jakimi może się ona wiązać skutkami.
Kiedy można zacząć mówić o lekomanii?
Lekomania to rodzaj uzależnienia. W tym przypadku jednak nie od alkoholu czy papierosów, tylko od środków farmaceutycznych. Lekomania objawia się zarówno uzależnieniem psychicznym, jak i fizycznym. Pacjenci zaczynają bowiem przyjmować, często bez zaleceń i kontroli lekarskiej, leki zbyt często i zbyt długo oraz w zbyt dużych dawkach. Dodatkowo lekoman nie jest w stanie samemu odstawić przyjmowane leki, ponieważ mogłoby się to wiązać z powstaniem nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego. Z czasem także samo nadużywanie leków może grozić pojawieniem się wielu skutków ubocznych.
Najczęstsze przyczyny nadużywania leków
Lekomania to problem, który może pojawić się u każdego pacjenta, niezależnie od grupy wiekowej oraz od rodzaju wykonywanej pracy. Szczególnie narażone na nadużywanie leków bez recepty są jednak pacjenci, którzy borykają się z problemami, z którymi na co dzień radzą sobie właśnie poprzez stosowanie odpowiednich leków. Do takich problemów należą bezsenność, migreny, częste sytuacje stresowe, a także depresja i innego rodzaju problemy psychiczne. Wszystkie te objawy zawsze wymagają długotrwałego leczenia i przyjmowania zaleconych przez lekarza preparatów leczniczych. Niektórzy pacjenci mają jednak problem, żeby zakończyć leczenie zgodnie z planem.
Problem lekomanii często dotyczy także młodych ludzi, którzy eksperymentują z łatwo dostępnymi farmaceutykami, w których składach znajdują się substancje o działaniu pobudzającym i psychoaktywnym. Ma to na celu zastąpienia nimi trudniej dostępnych i droższych narkotyków.
Jakie mogą być skutki lekomanii?
Lekomania może się wiązać z wieloma skutkami ubocznymi. Oprócz uzależnienia fizycznego i psychicznego, nadużywanie leków może również stanowić poważne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stosowane leki mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i organów. Najczęściej są przyczyną powstawania wrzodów żołądka, uszkodzenia nerek i wątroby, powodować ogólne zatrucie organizmu, problemy z koncentracją i z pamięcią oraz częste wahania nastroju.
Jak widać, nawet leki, które są dostępne bez recepty, najlepiej jest przyjmować po konsultacji z lekarzem lub z farmaceutą. Nie powinno się też zbyt długo samodzielnie stosować określonych leków.