Grzybicą paznokci bardzo szybko można się zarazić, niestety znacznie trudniej ją wyleczyć. Szybkie rozpoznanie i podjęcie skutecznego leczenia daje największe szanse na zahamowanie rozwoju choroby. W tym artykule podpowiemy, jakie objawy mogą sygnalizować początek rozwoju grzybicy paznokci.
Grzybica paznokci — jak ją rozpoznać?
Grzybica znacznie częściej atakuje paznokcie u stóp niż dłoni. Najczęściej zakażenie obejmuje pierwszy i piąty palec u stopy (najpewniej dlatego, że bezpośrednio przylegają do obuwia). Powodują ją dermatofity, czyli rodzaj grzybów posiadających rzadką zdolność do rozkładania keratyny. Zaatakowane przez nie paznokcie stopniowo zmieniają wygląd. Najpierw pojawiają się przebarwienia, najczęściej rozpoczynające się od brzegów płytki paznokciowej. Płytka staje się biaława, później żółtawa, aby w kolejnych fazach rozwoju nabrać zabarwienia brązowego (niekiedy o odcieniu zielonkawym lub szarawym).
Poza zmianą barwy pojawią się też inne symptomy. Paznokcie stają się zgrubiałe, a jednocześnie kruche, łamliwe. Nadmiernie rogowacieją i ulegają odwarstwianiu. Mogą pojawiać się poprzeczne bruzdy, a łuszczącą się i coraz grubszą płytę trudno przyciąć. Możemy zauważyć wypukłości oraz zniekształcenia płytki. Oprócz tego po pewnym czasie stopy mogą brzydko pachnieć ze względu na złogi grzybicze gromadzące się pod paznokciami.
Grzybica paznokci — jak dochodzi do zakażenia?
Grzybami powodującymi rozwój grzybicy paznokci można się zarazić bardzo łatwo. Niemal codziennie mamy kontakt z dermatofitami — podczas chodzenia boso na basenie, korzystając z publicznych pryszniców, przebywając w saunie, w sklepie obuwniczym przymierzając buty, a nawet w gabinecie kosmetycznym podczas pedicure lub manicure, jeśli narzędzia nie są odpowiednio dezynfekowane itd. Tak naprawdę takich sytuacji w naszym życiu może być wiele, dlatego zawsze należy dbać o odpowiednie zabezpieczenie stóp w miejscach publicznych, najlepiej poprzez noszenie odpowiedniego obuwia, np. klapków.
Leczenie grzybicy paznokci
Niestety leczenie grzybicy stóp jest dość trudne. Nawet jeśli zauważymy objawy w najwcześniejszym stadium rozwoju, grzybica nie ustąpi sama ani też nie pomogą żadne domowe sposoby. Jednocześnie trzeba podjąć stosowne kroki w celu jej wyeliminowania — możliwie jak najszybciej. W innym przypadku będzie rozprzestrzeniała się na kolejne palce, może nawet przenieść się z paznokci u stóp na paznokcie dłoni.
Każdą zmianę powinien obejrzeć dermatolog. Oprócz tego warto zastosować odpowiednie leki na grzybicę. Wiele z nich znajdziesz w naszej aptece internetowej, a zamówienia możesz dokonać online. Pamiętaj, że przy grzybicy paznokci podjęcie stosownego leczenia jest niezbędne, gdyż jest to choroba, którą leczy się długo, a dodatkowo ma tendencję do nawrotów.