Cały rok 2020 i przynajmniej początek roku 2021 na całym świecie stoją pod znakiem walki z pandemią COVID-19. Będący dużym zagrożeniem dla wszystkich koronawirus niemal całkowicie zmienił nasze życie. Spowodował zamknięcie wielu instytucji i miejsc usługowych, sprawił, że duża część osób zaczęła pracować z domu i praktycznie wcale nie przyjeżdża już do pracy. Te zmiany sprawiają też oczywiście, że na całym świecie sprawdzane są sposoby na ograniczenie zagrożenia i liczby zakażeń. W styczniu 2021 na całym świecie zaczęły się już szczepienia na COVID-19. W ten sposób jednak na pewno nigdzie nie będzie można szybko uzyskać na tyle dużej odporności, żeby znacznie ograniczyć istniejące zagrożenie. Cały czas trzeba więc w miarę możliwości unikać dużych zgromadzeń oraz często myć ręce. Niektórzy specjaliści jako skuteczną metodę ograniczenia ryzyka zakażenia wskazują także stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Czy faktycznie może to być skuteczna pomoc w walce z COVID-19?
Jakie są wyniki badań na temat skuteczności płynu do płukania jamy ustnej w walce z COVID-19?
Prowadzone badania płynów do płukania jamy ustnej i ich ewentualnej roli w walce z pandemią COVID-19 dotyczyły tego, czy płukanie nimi jamy ustnej może dezaktywować wirusa, czyli tak naprawdę tego, czy płyn do płukania jamy ustnej może zmniejszyć zaraźliwość i transmisję wirusa. W tym celu użyto aż 8 różnych płynów do płukania jamy ustnej, a osiągnięte wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Journal of Infectious Diseases”.
Badanie polegało na dodawaniu do płynu do płukania jamy ustnej koronawirusa o odpowiednim stężeniu oraz roztworu rozcieńczającego, który miał imitować ślinę. Po połączeniu wszystkich płynów i roztworów stworzona mieszanka była przez 30 sekund wstrząsana w celu imitowania procesu płukania jamy ustnej płynem. Po zakończeniu mieszania próbki roztworu dodano do szczególnie podatnych na zakażenie Sars-Cov-2 hodowli komórek Vero E6. Osiągnięte w ten sposób wyniki badań okazały się być bardzo interesujące. We wszystkich badanych próbkach płyn do płukania jamy ustnej doprowadził do redukcji poziomu koronawirusa w hodowli komórek, natomiast w trzech próbkach po 30 sekundach płukania, koronowirusa już wcale nie było.
Nie oznacza to oczywiście, ze płyn do płukania jamy ustnej jest ostatecznym sposobem na ograniczenie przenoszenia się SARS-Cov-2. Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej może jednak nieco ograniczyć jego rozprzestrzenianie, dlatego też warto jest go stosować. Nie można też zapominać o innych zaletach jego stosowania, czyli o zapobieganiu rozwoju choroby próchnicowej.