Leki dostępne bez recepty, czyli leki OTC są bardzo popularne wśród Polaków. Jest to związane z tym, ze cały czas rzadko kiedy Polacy, zwłaszcza młodzi, w przypadku wystąpienia u nich jakichś niepokojących objawów decydują się na pójście do lekarza, tylko od razu wolą szukać pomocy w aptece. Wśród leków dostępnych bez recepty znajduje się wiele różnego rodzaju preparatów i środków farmakologicznych. W dzisiejszym wpisie na blogu opisujemy leki OTC, z których najczęściej korzystają pacjenci.
Przede wszystkim leki przeciwbólowe
Według wszystkich przeprowadzonych badań rynkowych i badań preferencji pacjentów najwięcej osób decyduje się na zakup i stosowanie leków przeciwbólowych. Są to przede wszystkim środki farmakologiczne na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Według statystyk z tego typu leków OTC regularnie korzysta nawet 68 proc. dorosłych Polaków. Leki przeciwbólowe przynajmniej 2-3 razy w miesiącu stosuje bardzo dużo osób. Niektóre stosują je nawet częściej. Większość osób traktuje je jako pierwszą pomoc w przypadku bólów głowy. Stosuje się je także w przypadku powstania jakichś drobnych urazów. Powodem tak dużej popularności tego typu środków jest przede wszystkim ich łatwa dostępność. Leki przeciwbólowe OTC można bowiem łatwo kupić nie tylko w aptece, ale także w sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych. Według lekarzy i specjalistów, w przypadku zaobserwowania u siebie często konieczności stosowania tego typu leków, lepiej jest jednak udać się do lekarza i wykonać badania, które wskażą przyczynę powstawania bólu, niż jego doraźne uśmierzanie. Być może bowiem poprzez powstawanie bólu, organizm ma nam do przekazania jakaś ważną informację na temat ogólnego stanu zdrowia.
Leki na przeziębienie i objawy grypy
Drugą ważną grupą leków dostępnych bez recepty są leki na przeziębienie i na objawy grypy. Tego rodzaju środki farmakologiczne także zazwyczaj mają w składzie jako główny składnik paracetamol lub ibuprofen, czyli składniki nie tylko o działaniu przeciwbólowym, ale tez przeciwzapalnym. Niektóre leki OTC na przeziębienie i grypę zamiast nich mają w składzie np. ketoprofen lub naproxen. Inne składniki są zależne od tego, jakie dane lek ma wskazania do stosowania Inne składniki znajdują się bowiem w lekach o działaniu przeciwkaszlowym, czyli na kaszel suchy lub na kaszel mokry, a inne na katar i zatkany nos. Takie leki często potrafią przynieść pacjentom dużą ulgę, ale stosując je koniecznie trzeba najpierw dokładnie przeczytać ulotki i sprawdzić, w jaki sposób powinno się je dawkować oraz czy nie mamy do tego żadnych przeciwwskazań.
Witaminy, minerały i suplementy diety
Z roku na rok coraz więcej osób kupuje też w aptekach witaminy, minerały i suplementy diety. Głównym powodem tak dużej popularności tego rodzaju środków jest to, że są one bardzo często reklamowane i to nie tylko w telewizji. Pacjenci często kupują także w aptekach witaminy i minerały, przede wszystkim witaminę C, witaminę D, cynk, żelazo, selen, magnez i potas. Z innymi suplementami diety trzeba jednak uważać, żeby nie przyjmować codziennie zbyt dużych ilości danych witamin i składników mineralnych. Nie każdy człowiek ma takie same niedobory i potrzeby. Nie każdy też musi dodatkowo suplementować te same składniki. Zamiast więc podczas wyboru suplementów kierować się reklamami, lepiej jest brać pod uwagę własne potrzeby, stosowaną dietę, a najlepiej jest sięgnąć po pomoc lekarza lub farmaceuty.
Leki łagodzące objawy ze strony układu pokarmowego
Bardzo często pacjenci stosują także leki na układ pokarmowy, czyli środki mające na celu łagodzeniu nieprzyjemnych objawów po jedzeniu, czyli np. zgagę czy różnego typu dolegliwości żołądkowe. W tym przypadku także jednak trzeba uważać i najlepiej po prostu jest unikać potraw, które najczęściej powodują u nas powstanie nieprzyjemnych objawów.