Niedobór witaminy D to poważny problem, który może dotyczyć nawet 90% Polaków, w tym nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. To niepokojące zjawisko staje się coraz bardziej powszechne i może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia całej populacji. Witamina D wpływa na bardzo wiele procesów życiowych. Odpowiada m.in. za prawidłowy rozwój komórek, sprzyja w rozwoju i utrzymaniu zdrowych kości, zębów i mięśni, zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.
Dlaczego problem niedoboru witaminy D jest tak powszechny?
Najwięcej witaminy D zapewniamy organizmowi, przebywając na słońcu. To właśnie pod wpływem promieni słonecznych dochodzi do syntezy skórnej, w wyniku której produkowana jest ta cenna witamina (stąd też częste określenie „witamina słońca”). Trzeba jednak pamiętać, że aby mogło to nastąpić, należy codziennie przebywać na słońcu przynajmniej przez 15 minut i odsłonić co najmniej 18% powierzchni skóry (np. przedramiona i częściowo nogi) oraz nie stosować filtrów przeciwsłonecznych. Niestety jest wiele czynników, które ograniczają prawidłowy przebieg syntezy skórnej. Zaliczamy do nich m.in.: szerokość geograficzną, pory roku i dnia, stopień zanieczyszczenia powietrza, czas ekspozycji na promienie słoneczne itd. Jest więc wiele przyczyn, które ograniczają wytwarzanie witaminy D w naszym organizmie.
Kolejnym źródłem pozyskiwania witaminy D jest dieta. Jednak z pożywieniem jesteśmy w stanie przyjąć zaledwie 20% dziennej dawki tej witaminy. Znajduje się ona m.in. rybach (głównie dziko żyjących), serze, jajkach, mleku. Jednocześnie należy pamiętać, że nawet najbardziej urozmaicona dieta nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na witaminę D.
Bardzo często niezbędna jest odpowiednia suplementacja
Z niedoborem witaminy D boryka się bardzo wiele osób i bardzo często najlepszym rekomendowanym rozwiązaniem jest stosownie dobrana suplementacja. Suplementy diety bogate w witaminę D są dostępne w naszej aptece internetowej i cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. Przyjmowanie ich jest szczególnie zalecane w okresie od września do kwietnia, kiedy w naszym kraju naturalna synteza skórna jest ograniczona. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu, a także osób starszych i przewlekle chorych.