Palenie tytoniu to nałóg szczególnie trudny w porzuceniu. Walka z paleniem często kończy się porażką, powrotem do papierosów lub dodatkowymi kilogramami – gdy jeden nałóg zastępuje drugi: podjadanie. Pomocne w tej batalii o zdrowie są specyfiki, takie jak plastry, tabletki i gumy do żucia, które ułatwiają odzwyczajanie się od nikotyny. Jak działają te preparaty i jak przeprowadzić skuteczną kurację?
Jak działają preparaty do zwalczania palenia?
Leczenie nałogu za pomocą preparatów polega na dostarczaniu organizmowi odpowiedniej porcji nikotyny, która stopniowo się zmniejsza. Służy to ograniczaniu objawów abstynencji, które pojawiają się w momencie zaprzestania palenia papierosów. Dlaczego podczas kuracji wciąż zażywa się środek, który uzależnia? Jest to zastępstwo nikotyny znajdującej się w papierosach – nieco „zdrowsza” jej wersja, pozbawiona szkodliwego dymu.
Istnieją także preparaty, które zamiast nikotyny zawierają cytyzynę, substancję pochodzenia roślinnego o podobnym działaniu. Oszukuje organizm, pobudzając autonomiczny układ nerwowy w ten sam sposób, co nikotyna. Dzięki temu po przyjęciu odpowiedniej dawki preparatu palacz nie ma już chęci na papierosa.
Tabletki, plastry czy guma do żucia – jaki preparat wybrać?
Środki na rzucenie palenia zawierające zastępczą nikotynę występują najczęściej w formie plastrów, gumy do żucia i pastylek. W zależności od formy każdy z tych preparatów stosuje się inaczej.
Gumy do żucia są dostępne w dawce 4 mg i 2 mg. Kuracja trwa do 12 tygodni, a w ciągu dnia stosuje się do 24 gum – w zależności od preparatu i zaleceń na ulotce. Podobnie sytuacja wygląda z tabletkami do ssania. Plastry dostępne są z różną zawartością nikotyny. Rozpocząć należy od tych z największą ilością, stopniowo zmniejszając dawkę. Plaster nakleja się na ciało raz dziennie. Kuracja trwa 10-12 tygodni.
Cytyzyna występuje natomiast w formie tabletek. Terapia trwa około 5 tygodni, a palenie papierosów należy rzucić już w ciągu kilku pierwszych dni.