Rosnąca świadomość społeczeństwa sprawia, że coraz więcej mężczyzn dba o kondycję swojej skóry. To bardzo pozytywne zjawisko. Wciąż jednak wielu z nich nie wie, jak właściwie pielęgnować swoje ciało. Niektórzy mężczyźni używają kosmetyków swoich partnerek, ponieważ nie rozumieją potrzeby kupowania dedykowanych im kosmetyków. Niniejszy artykuł rozwieje wątpliwości, dotyczące różnic w budowie skóry kobiet i mężczyzn, a tym samym udowodni, że kupowanie kosmetyków przeznaczonych dla mężczyzn jest w pełni uzasadnione.
Jaka jest charakterystyka męskiej skóry?
Każda skóra składa się z 3 warstw: 5-warstwowego naskórka, 2-warstwowej skóry właściwej oraz z tkanki podskórnej, zwanej też tłuszczową. Wbrew pozorom, różnic pomiędzy skórami kobiet i mężczyzn jest wiele. Część z nich wynika z odmiennej aktywności hormonalnej. Potocznie mówi się, że mężczyźni są gruboskórni i choć znaczenie tego powiedzenia odnosi się do niesłusznie zarzucanego im braku wrażliwości, w sensie anatomiczno-fizjologicznym jest zgodne z prawdą. Skóra męska ma grubszy, a tym samym mocniejszy o 25% naskórek, ciaśniej ułożone włókna elastylowe w także grubszej warstwie skóry właściwej, większą ilość włókien kolagenowych oraz cieńszą warstwę tkanki podskórnej. Ponadto, mężczyźni szybciej się opalają, co wynika z większej aktywności melanocytów, które produkują melaninę (naturalny barwnik skórny). Na powierzchni męskiej skóry znajduje się wzmocniony płaszcz hydrolipidowy, który chroni ją przed utratą wody oraz czynnikami zewnętrznymi. Kolejną zaletą jest lepsza, bardziej wydajna praca mikrokrążenia, z czego wynika dobre odżywienie i dotlenienie skóry. Ostatnią różnicą jest obniżone, kwaśne pH skóry, dzięki któremu na skórze osiedla się mniej bakterii.
Żeby nie było tak kolorowo, trzeba wspomnieć także o wadach w budowie męskiej skóry, których skutki można zminimalizować, poprzez używanie odpowiednio dobranych kosmetyków i właściwą pielęgnację. Jedną z nich jest większa niż u kobiet tendencja do powstawania zmarszczek mimicznych. Przyczyną jest zwiększona o 15 razy liczba mięśni przywłośnych. Mężczyźni są bardziej podatni na występowanie nowotworów skórnych, dlatego konieczne jest używanie kremów ochronnych z filtrami SPF. Mają oni także więcej gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich (serum, łój skórny) może zapychać pory i przyczyniać się do powstawania trądziku pospolitego. Aktywność hormonów męskich (androgenów) prowadzi często do utraty włosów.
Krótkie kompendium męskiej pielęgnacji
- Złuszczanie naskórka peelingiem najlepiej przeprowadzać 2 x w tygodniu.
- Dokładne oczyszczanie skóry z łoju i zanieczyszczeń rano i wieczorem, specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami, do których należą płyny micelarne, mleczka oraz żele oczyszczające.
- Po każdym myciu twarzy należy ją nawilżyć odpowiednio dobranym do rodzaju skóry kremem.
- Co najmniej 1 x na tydzień nałożyć na twarz maseczkę odżywczą.
Jakie kosmetyki zaspokoją potrzeby męskiej skóry?
Po poznaniu problemów, z jakimi boryka się męska skóra, pora na remedium. Jeśli chodzi o skłonności do powstawania trądziku, a tym samym wyprysków skórnych, warto zaopatrzyć się w toniki i kremy do pielęgnacji skóry trądzikowej. W przypadku osłabienia mieszków włosowych wywołanych dużą aktywnością testosteronu warto stosować szampony, odżywki i płyny dedykowane skłonnościom do wypadania włosów. Nie wolno zapominać o skutecznej ochronie przeciwsłonecznej. Nie mniej ważna jest ochrona przed nadmiernym wydzielaniem potu. W tym celu wystarczy użyć dobrego dezodorantu.