Całą zimę czekamy na pierwszy powiew wiosennego wiatru i budzącą się do życia przyrodę. Kiedy wreszcie przychodzi, to zamiast się cieszyć, często odczuwamy rozdrażnienie, bóle głowy, senność i brak siły do działania. Złe samopoczucie i wahania nastrojów to skutki przesilenia wiosennego. Co je wywołuje i jak sobie z nimi radzić?
Przyczyny przesilenia wiosennego
Istnieje kilka powodów, dla których w pierwszych tygodniach wiosny nie czujemy dobrze. Jednym z nich są częste wahania ciśnienia atmosferycznego oraz bardzo zmienna o tej porze roku pogoda. Szybkie przejścia z pogody wyżowej do niżowej, słońce, deszcz, wiatr oraz jego brak sprawiają, że organizm przechodzi rewolucję, co bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Oprócz tego w okresie zimowym nasza dieta wygląda zazwyczaj inaczej, jest uboższa o witaminy, minerały i sole dające nam siłę i witalność. Organizm przechodzi w stan uśpienia, brakuje mu słońca, dodatkowo zimą dużo pracujemy, dlatego odczuwamy ogólne zmęczenie i domagamy się wyczekanego odpoczynku. Wczesną wiosną nasze ciało zaczyna funkcjonować w innym trybie, zmiana się sposób pracy układu krążenia, poziom hormonów, tętno oraz tempo oddychania. Każda z tych zmian powoduje natomiast bóle głowy, mięśni, skoki ciśnienia krwi czy kłopoty z sercem i krążeniem.
Jak przezwyciężyć przesilenie wiosenne?
Pierwsza rada: odpoczynek. Jeśli możemy, weźmy kilka dni urlopu i spędźmy je na świeżym powietrzu. Przyroda i słońce ma zbawienny wpływ na nasz organizm, więc częste spacery, ruch i sport w lesie czy parku, z pewnością poprawią nasze samopoczucie, usuną z organizmu toksyny i dostarczą nam suplementu szczęścia – witaminy D. Nie zapomnijmy również o wystarczającej ilości snu. Zwłaszcza w tym wczesnowiosennym okresie dajmy naszemu organizmowi porządnie się zregenerować i nie kładźmy się późno spać. Niesłychanie ważna jest również odpowiednia dieta. Wybierajmy dania lekkostrawne, świeże soki oraz pojawiające się w sklepach nowalijki – rzodkiewkę, sałatę, młode marchewki, ogórki, szczypiorek czy rzodkiewkę. W czasie przesilenia wiosennego warto również zaopatrzyć się w dostępne w aptekach witaminy oraz suplementy diety: potas, magnez, żelazo i cynk. Pomogą nam przywrócić organizmowi witalność, zmniejszą skurcze mięśni i bóle głowy oraz zwalczą rozdrażnienie, zmęczenie, osłabienie czy senność.