Skóra to naprawdę niezwykły organ ludzkiego organizmu. Ilość funkcji, które pełni sprawna powłoka ciała wciąż zadziwia. Wraz z upływem czasu i postępującym starzeniem się organizmu, także i skóra spowalnia swoje działanie. Jednym z objawów jej starzenia się jest wzmożona utrata nawilżenia. Dowiedz się, jakie czynniki są za to odpowiedzialne i jak można zaradzić utracie wody.
Dlaczego nawilżenie skóry jest takie istotne?
Woda to źródło życia. Jest ona podstawowym składnikiem, który trzeba dostarczać do organizmu. Bez niej, komórki skóry nie będą właściwie pracowały. Przestaną prawidłowo się dzielić i budować ważne dla skóry białka. Skutkiem będzie wiotka, poszarzała, przesuszona, podatna na uszkodzenia i widocznie zmęczona skóra, na której zaczną tworzyć się zmarszczki.
Skóra składa się z 3 warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Dwie pierwsze warstwy biorą aktywny udział w nawilżaniu skóry. Najważniejszymi elementami strukturalnymi skóry właściwej są białka, produkowane przez fibroblasty: elastyna i kolagen, a także kwas hialuronowy. Do ich wytworzenia niezbędna jest woda. Elastyna, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za zapewnienie elastyczności skórze właściwej. Kolagen składa się z włókien aminokwasów. Charakteryzuje się nadzwyczajną rozciągliwością. Jednocześnie, kolagen jest białkiem odpornym na uszkodzenia. Kwas hialuronowy (HA) jest wypełniaczem międzykomórkowym, w którym zanurzone są wyżej opisane białka. Jest silnie higroskopijny, co oznacza, że ma wyjątkowe zdolności do wiązania cząsteczek wody. Przykładowo, 1 cząsteczka HA potrafi wchłonąć 1000 razy większą objętość wody! Wszystkie te elementy tworzą swoisty szkielet, na którym opiera się skóra. Od jego prawidłowej budowy zależy, czy skóra będzie mocna, elastyczna i odpowiednio nawilżona.
Woda ze skóry właściwej trafia do naskórka, napotykając po drodze barierę substancji, które wiążą wodę: znajdujący się na powierzchni naskórka płaszcz hydrolipidowy (wodno-tłuszczowy) oraz występujący wewnątrz warstwy rogowej naskórka NMF (naturalny czynnik nawilżający). Dzięki nim pewna ilość wody zostaje uchroniona przed odparowaniem z powierzchni naskórka (TEWL). Z pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków można wzmacniać wyżej wymienione korzystne substancje, a tym samym ograniczyć utratę nawilżenia skóry.
Czynniki wpływające na utratę nawilżenia skóry
- Wiek, a wraz z nim zmniejszona produkcja kolagenu oraz uszkadzanie jego włókien poprzez czynniki naturalne, a także: wolne rodniki tlenowe, nikotynę, promieniowanie ultrafioletowe typu A i niezdrową, wysokocukrową dietę. Starzejąca się skóra traci także część ceramidów, wchodzących w skład płaszcza wodno-tłuszczowego, co powoduje jego nieszczelność.
- Choroby ogólnoustrojowe organizmu i dermatozy (np. łuszczyca).
- Zmienne temperatury i pory roku.
- Nieprawidłowa, nieregularna pielęgnacja skóry.
- Stosowanie substancji powierzchniowo – czynnych.
- Zbyt mała ilość dostarczanej w postaci płynów wody.
W jaki sposób nawilżać skórę?
Wiadomo już, dlaczego tak dużą rolę przykłada się do odpowiedniego nawilżenia skóry. Najwyższy czas, aby opowiedzieć, co należy robić, aby efektywnie nawilżać skórę, a tym samym, jak najdłużej cieszyć się jej zdrowiem i pięknem.
- Pić duże ilości czystej wody w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu.
- Systematyczne oczyszczanie twarzy produktami, które nie naruszają płaszcza wodno-tłuszczowego skóry. W tym przypadku, zamiast płynu micelarnego lepiej wybrać tonik lub łagodne mleczko oczyszczające.
- Regularne poranne i wieczorne nawilżanie skóry, odpowiednio dobranymi kremami, w zależności od jej rodzaju, a także pory roku.
- W przypadku skrajnego przesuszenia skóry wybór preparatów, posiadających w składzie kompleks PCA, który pomaga w utrzymaniu stałego poziomu nawilżenia i natłuszczenia skóry, np. kremu Cetaphil.
- Stosowanie maseczek nawilżających skórę, a także skoncentrowanych preparatów w postaci serum nawilżającego.
- Należy pamiętać o prowadzeniu zdrowego trybu życia: unikaniu papierosów, opalania i stosowaniu różnorodnej diety, ubogiej w cukry.