Wielu chorobom i infekcjom sezonowym towarzyszy kaszel. Niezależnie od tego, czy jest to kaszel suchy, czy kaszel mokry, żeby pomóc sobie w walce z chorobą, warto jest zastosować odpowiedni lek przeciwkaszlowy. Najczęściej pacjenci decydują się na zakup syropu na kaszel. Jak wybrać odpowiedni syrop na kaszel suchy, a jak syrop na kaszel mokry?
Dlaczego powstaje kaszel?
Kaszel to naturalny odruch organizmu, który ma na celu ochronę przed powstaniem lub rozwojem infekcji. Poprzez kaszel organizm może usunąć z organizmu różnego typu ciała obce i odkrztusić wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Istnieje wiele rodzajów kaszlu. Najczęściej dzieli się go na kaszel suchy lub na kaszel mokry. W jaki sposób można sobie poradzić z takimi objawami choroby?
Jak wybrać syrop na kaszel suchy?
Suchy kaszel może towarzyszyć pacjentom nawet jeszcze kilka dni lub tygodni po zakończeniu infekcji. Standardowo po pewnym czasie powinien się zmienić w kaszel mokry, jednak nie zawsze tak jest. W walce z suchym kaszlem, który nie jest za bardzo nasilony pomóc mogą syropy przeciwkaszlowe, które opierają się na ziołach. Jest to dobry wybór, ponieważ ich stosowanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Syropy ze złożonym składem, które mogą oddziaływać na zlokalizowany w rdzeniu przedłużonym ośrodek kaszlu, powinno się zacząć stosować dopiero w przypadku kaszlu, który jest już bardziej uporczywy i długotrwały.
W tym drugim rodzaju syropów przeciwkaszlowych zazwyczaj w składzie są np. kodeina, butamirat lub dekstrometorfan. Substancje te mają działanie, które polega na hamowaniu kaszlu poprzez działanie rozkurczowe na mięśnie oskrzeli.
Syropy na kaszel mokry
Syropy na kaszel mokry mają działanie wykrztuśne. Ich zadaniem jest upłynnienie zalegającej wydzieliny i ułatwienie jej późniejszego wydalenia z organizmu. Najczęściej w składach tego typu syrop znajdują się bromheksyna, ambroksal, acetylocysteina lub sulfowjakol. Powodują one ruch rzęsek i nabłonka oddechowego, czym ułatwiają odkrztuszanie, pomagają w usuwaniu wydzieliny i łagodzą towarzyszące odkrztuszaniu ból.
Czy istnieją syropy na kaszel suchy i mokry?
W ostatnich latach w aptekach pojawiło się też dużo syropów przeciwkaszlowych, które działają jednocześnie na kaszel suchy i na kaszel mokry. Zazwyczaj mają one w składach wyłącznie naturalne substancje, m.in. tymianek czy nalewka z pierwiosnka. Charakteryzują się one jednocześnie działaniem przeciwkaszlowym i wykrztuśnym. Może być to dobry wybór w sytuacjach, gdy ciężko jest określić, jaki ma się rodzaj kaszlu.