Dostępne w aptekach leki i innego rodzaju środki farmakologiczne mogą być dostępne w różnych postaciach. Najczęściej przyjmowane przez pacjentów są jednak leki w tabletkach lub w kapsułkach. W dzisiejszym wpisie na blogu apteki internetowej Miro tłumaczymy, jakie są różnice pomiędzy lekami w tabletkach i w kapsułkach i na co trzeba uważać podczas ich przyjmowania.
Lepiej jest wybrać lek w tabletce czy w kapsułce?
Firmy farmaceutyczne już od dawna poszukują sposobów na to, żeby oferowane przez nie leki były nie tylko skuteczne w działaniu, ale też, żeby były łatwe do przyjmowania. Leki występują w wielu postaciach, tabletki i kapsułki to tylko jedne z możliwości, choć najczęściej stosowane, ponieważ droga doustna jest najprostszym sposobem podawania leków. Substancje leków mogę być zamknięte w tabletce lub zostać sproszkowane i umieszczone w kapsułce. Często też leki do przyjmowania doustnego są oferowane w formie drażetek, czyli też tabletek, które jednak dla ułatwienia ich przyjmowania zostały jeszcze otoczone słodką lub neutralną w smaku otoczką.
Wybór tego, w jakiej formie będzie się przyjmowało zalecone przez lekarza leki, nie zależy jednak od pacjenta. To lekarz dobiera nam takie leki, których działanie umożliwi jak najszybsze poradzenia sobie ze zdiagnozowaną chorobą lub innego typu problemem zdrowotnym. Czym się od siebie różnią wszystkie wskazane rodzaje leków do przyjmowania doustnego?
Charakterystyka leków w tabletkach
Leki w tabletkach powstają na skutek sprasowania ze sobą pod wysokim ciśnieniem proszku, który jest mieszaniną wszystkich niezbędnych substancji leczniczych i substancji pomocniczych. W wytworzonym w taki sposób leku znajduje się dokładnie odmierzona ilość składnika aktywnego, która pomaga w leczeniu choroby. Leki w tabletkach najczęściej są przyjmowane doustnie, w przypadku niektórych chorób zaleca się jednak ich przyjmowanie np. dopochwowo lub doustnie, ale po rozpuszczeniu w wodzie.
Istnieje wiele rodzajów leków w tabletkach, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też konstrukcją, sposobem działania i sposobem stosowania. Wielu pacjentów traktuje leki w tabletkach tak samo jak leki w drażetkach i leki w kapsułkach, jednak wszystkie te formy przyjmowania leków są nieco inne i są stosowane w innych przypadkach.
Tabletki w słodkiej otoczce, czyli drażetki
Rodzajem tabletek są też drażetki, czyli tabletki w słodkiej otoczce. Taki sposób przygotowania leków znacznie ułatwia ich przyjmowanie. Maskują smak substancji aktywnych, ułatwiają połykanie i dodatkowo zmieniają wygląd tabletki. Otoczka może też mieć pozytywny wpływ na trwałość leków. Dodatkowo też wpływa na opóźnienie uwalniania się z nich substancji aktywnych. Takie leki często są też nazywane lekami dojelitowymi. Często w takiej postaci dostępne są zarówno leki dostępne wyłącznie ze wskazań lekarza, jak i leki bez recepty.
Drażetki przypominają nieco tabletki powlekane, z tą różnicą, że słodka otoczka drażetek ma nieco inne działanie i składa się głównie ze zmieniającego smak przyjmowanych leków cukru. Cukrowa otoczka drażetek może stanowić od 30 do 80% masy leku.
W jaki sposób powinny być zażywane leki w kapsułkach?
Często stosowanym rodzajem leków są też leki w kapsułach. Zawarte w nich substancje aktywne i pomocnicze umieszcza się w miękkich lub w twardych kapsułkach żelatynowych. Znajdujące się w kapsułkach substancje mogę być w formie proszku, żelu, płynu lub granulatu. Bardzo ważne przy stosowaniu leków w takiej postaci jest to, że pomimo iż kapsułkę często można otworzyć, nie powinno się tego robić w celu podzielenia znajdujących się w nich substancji. Taka forma przyjmowania leków jest bowiem przemyślana i podzielenie kapsułki może powodować np. skutki uboczne przyjęcia niepełnego leku lub sprawić, że znajdujące się w nim substancje zaczną się zbyt szybko rozpuszczać w organizmie.