Trądzik u dorosłych - jak z nim walczyć?Trądzik kojarzony jest przede wszystkim z okresem młodzieńczym i czasem dojrzewania. Teoretycznie dolegliwość powinno minąć po wejściu w dojrzałość. Niestety współcześnie coraz więcej osób, szczególnie kobiet, również boryka się z tym problemem. Trądzik u dorosłych to choroba, która od samego początku powinna być leczona dermatologicznie. Czasami istnieje konieczność skonsultowania się z ginekologiem pod kątem zaburzeń hormonalnych. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod oraz preparatów zalecanych przez lekarzy, które mogą pomóc w pozbyciu się dolegliwości skórnych, takich jak np. popularny krem Skinoren dedykowany osobom dorosłym. Jest dostępny bez recepty, a wygodnym sposobem jest zakup leku
Skinoren online w aptece internetowej.
Dlaczego trądzik pojawia się u dorosłych?Zmiany trądzikowe u dorosłych najczęściej pojawiają się na brodzie i wzdłuż żuchwy. U kobiet bardzo często związany jest ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesięcznym (trądzik fizjologiczny). Trądzik objawia się wypryskami o czerwonym zabarwieniu. Krosty są widoczne na twarzy, dlatego też dolegliwości tej zwykle towarzyszy dyskomfort psychiczny. Objawy tej choroby wpływają na wygląd zewnętrzny, co może przekładać się na obniżone samopoczucie oraz pewność siebie w życiu zawodowym czy prywatnym. Chorzy często skarżą się na frustrację, niepewność, poczucie wstydu itd.
Przy trądziku u dorosłych zwykle pojawia się zwiększona produkcja łoju, powstawanie zaskórników i zmian zapalnych, obecność flory bakteryjnej beztlenowej itp. Niestety przyczyny dolegliwości nie zostały jeszcze do końca wyjaśnione. Najczęściej jednak choroba ta dotyczy kobiet po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych lub tych, które antykoncepcję hormonalną zaczęły stosować w młodym wieku. Rozwojowi trądziku sprzyja stresujący, nieregularny tryb życia, nieodpowiednia dieta (zwłaszcza odżywianie się produktami przetworzonymi i tzw. fast food), zbyt krótki sen, zmęczenie, nieodpowiednie kosmetyki, klimatyzowane pomieszczenia, palenie papierosów i inne używki. Trądzik może wskazywać również dolegliwości hormonalne, takie jak np. zaburzenia tarczycy, przysadki, jajników.