W roku 2019 w służbie zdrowia rozpoczęto stosowanie e-recept, które obecnie w dużej mierze zastąpiły stosowane wcześniej recepty papierowe. Wprowadzony system okazał się być bardzo wygodny nie tylko dla lekarzy i farmaceutów, ale także dla samych pacjentów. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej tłumaczymy, na czym polega wypisywanie i realizacji e-recepty oraz jakie są najważniejsze zalety ich stosowania.
E-recepty częścią programu cyfryzacji
Wprowadzenie e-recept to jeden z etapów prowadzonej od lat cyfryzacji służby zdrowia. Sam skrót e-recepta stosuje się do opisywania bardzo złożonego systemu informatycznego, którego zastosowanie ma na celu usprawnienie i ułatwienie kontrolowanie wypisywania i realizacji recept. Dzięki niemu możliwe jest też ograniczenie ilości występujących w procesie realizacji recept błędów. Dużą zaletą systemu e-recept jest również możliwość przeciwdziałania wypisywaniu recept fałszywych, czyli takich, które zostały przepisane pacjentom, niebędącym uprawnionym do stosowania określonych rodzajów leków.
W jaki sposób e-recepty ułatwiają życie pacjentom i farmaceutom?
Z punktu widzenia pacjentów wprowadzenie e-recept jest wygodne przede wszystkim dlatego, że dzięki nim, żeby zrealizować receptę i wykupić przepisane przez lekarza leki, nie trzeba już mieć ze sobą recepty, tylko całą operację można przeprowadzić online, z zastosowaniem internetowego konta pacjenta, w którym widoczna jest stworzona recepta. Jej realizację można przeprowadzić w każdej aptece stacjonarnej i w każdym tego typu punkcie aptecznym. W wypisanej e-recepcie znajdują się wszystkie zalecone do stosowania leki RX, czyli na receptę, leki bez recepty, czyli OTC, oraz innego rodzaju zalecone do stosowania w celu wyleczenia zdiagnozowanej choroby wyroby medyczne.
A w jaki sposób można wykorzystać przepisaną nam e-receptę? Jest to bardzo proste. Jeżeli w trakcie wizyty lekarskiej otrzymaliśmy e-receptę, niedługo później powinniśmy otrzymać wiadomość SMS z czterocyfrowym kodem oraz z dodanym załącznikiem. W trakcie kupowania leków wystarczy podać farmaceucie otrzymany numer kodu oraz swój numer PESEL.
E-receptę otrzymują także pacjenci, którzy nie mają założonego profilu w Internetowym Koncie Pacjenta. W tym przypadku jednak lekarz wręcza im wydruk informacyjny ze wszystkimi istotnymi dla farmaceuty informacjami. Realizacja e-recepty z takim wydrukiem z punktu widzenia pacjenta przypomina już realizację zwykłej recepty papierowej, inaczej to jednak wygląda w systemie.