Leki rozkurczowe są często stosowane przez pacjentów i to zarówno w przypadku łagodnych dolegliwości, jak i w trakcie poważniejszych chorób. W dzisiejszym wpisie na blogu apteki internetowej MIRO tłumaczymy, na czym polega działanie leków rozkurczowych, jakie są ich rodzaje oraz w jakich przypadkach najczęściej zaleca się ich przyjmowanie.
Rodzaje i sposób działania leków rozkurczowych
Leki rozkurczowe są też nazywane lekami spazmolitycznymi. W aptekach znajduje się wiele rodzajów takich preparatów, wśród nich są zarówno leki bez recepty, jak i preparaty, które można kupić tylko po wcześniejszym uzyskaniu od lekarza przepisanej recepty. Leki rozkurczowe występują zarówno jako preparaty przeznaczone dla osób dorosłych, jak i jako leki dla dzieci. U dzieci stosuje się je przede wszystkim w przypadku powstawania bólów brzucha.
Leki rozkurczowe powinno się zawsze przyjmować po konsultacjach z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach ich działanie może być niekorzystne dla zdrowia. Często przeciwwskazane jest też ich przyjmowanie razem z innymi lekami, w połączeniu, z którymi mogą dawać różne niepokojące objawy uboczne lub wchodzić w inne, trudne do przewidzenia reakcje.
Stosowanie leków rozkurczowych ma na celu wywołanie działania zwiotczającego na mięśnie gładkie. Tego rodzaju leki dzieli się na spazmolityki bezpośrednie, czyli alkaloidy izonochinolinowe lub ich pochodne, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i układu krążenia, oraz na spazmolityki o działaniu pośrednim, które mają wpływ na konkretne grupy mięśni. Leki rozkurczowe o działaniu bezpośrednim są stosowane głównie w przypadkach kolki nerwowej, podczas bolesnego miesiączkowania oraz w terapii nadciśnienia. Z kolei leki rozkurczowe o działaniu pośrednim najczęściej stosuje się przy kolkach nerwowych i kolkach dróg moczowych. Mają też zastosowanie jako leki chroniące kobiety w ciąży przed poronieniem w wyniku powstania mięśniówki macicy. Z kolei u mężczyzn potrafią przynieść ulgę w dolegliwościach związanych z przerostem gruczołu krokowego.
Jakie są najczęściej wykorzystywane substancje o działaniu rozkurczowym?
Najczęściej w lekach rozkurczowych wykorzystywane są drotaweryna i jej pochodne, butylobromek hioscyny lub papaweryna. Mimo iż leki spazmolityczne są łatwo dostępne w aptekach, a nawet w niektórych większych sklepach, planując ich stosowanie, należy zachować dużo ostrożności. Dla pewności, że sięgnięcie po tego typu środki farmakologiczne na pewno będzie dla nas w pełni bezpieczne, warto jest wcześniej skonsultować to z lekarzem lub z farmaceutą.