W jaki sposób działają plastry nikotynowe?
Każdy nałogowy palacz, który chce odstawić papierosy doskonale wie, jak trudno jest to zrobić. Uzależnienie jest silne i nie daje o sobie łatwo zapomnieć. Odstawiając papierosy musimy liczyć się z przykrymi skutkami ubocznymi, takimi jak: bóle głowy, rozdrażnienie albo wzmożony apetyt. Dobrym rozwiązaniem na takie problemy mogą okazać się oferowane przez naszą aptekę plastry nikotynowe.
Dlaczego nikotyna nas uzależnia?
Uzależnienie od nikotyny jest przewlekłe i lubi nawracać. Zależność od nikotyny, która została raz wykształcona, powoduje stałe zmiany w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. To właśnie dlatego przy próbach rzucania nałogu u pacjentów występuje tzw. zespół abstynencyjny, a do palenia nader łatwo jest ponownie wrócić, nawet jeśli od zaprzestania palenia minęło już wiele lat.
Jak to działa?
Plastry nikotynowe są jedną z form nikotynowej terapii zastępczej. Polega ona na regularnym dostarczaniu organizmowi nikotyny, jednak w innej formie niż przez palenie papierosa. Plaster jest nasączony odpowiednią ilością nikotyny, która powoli uwalnia się do organizmu. Przykleja się go bezpośrednio do skóry, a nikotyna wchłania się przez nią do naszego krwioobiegu.
Kontrolowana ilość nikotyny, która dostaje się przez plastry do naszego organizmu działa terapeutycznie. Dzięki niej nie występują przykre dla pacjenta skutki uboczne odstawienia nikotyny. Taki sposób podawania nikotyny jest bezpieczniejszy dla naszego zdrowia, gdyż dostaje się ona do naszego krwioobiegu bez niebezpiecznych substancji smolistych zawartych w papierosach.
Kiedy zdecydowanie nie należy ich używać?
Trzeba pamiętać, że kobiety w ciąży, starające się o dziecko albo karmiące piersią powinny zawsze rzucać palenie bez pomocy środków nikotynowych. Jeżeli nie są w stanie sobie bez nich poradzić, to powinny najpierw skonsultować swój przypadek z lekarzem.
Gdzie i jak przykleić plaster?
Plastry nikotynowe takie jak np. plastry NiQuitin należy przykleić w odpowiednim miejscu. Musi być ono nieowłosione – może to być: biodro, ramię czy klatka piersiowa. Ważne jest, aby nie nosić plastra w tym samym miejscu przez dwa dni z rzędu. Wymieniamy plaster po jednym dniu, bo przez tyle czasu uwalnia się z niego stopniowo nikotyna.