Infekcją intymną, która najczęściej dopada kobiety, jest grzybica pochwy. Wywołują ją drożdżaki candida albicans, a infekcję stosunkowo łatwo złapać. Czym się objawia i jak ją leczyć? Przekonajmy się!
Objawy grzybicy pochwy
Grzybica pochwy dość szybko daje o sobie znać. Kobiety, które złapią infekcję, skarżą się na świąd okolic intymnych, a często również na dyskomfort podczas oddawania moczu. Cechą charakterystyczną grzybicy pochwy są częste upławy o nieprzyjemnym zapachu i konsystencji przypominającej twaróg. Skąd bierze się grzybica pochwy? Bardzo łatwo jest się nią zarazić w publicznym basenie, saunie lub toalecie. Grzybica może też być skutkiem noszenia ciasnej, nieoddychającej bielizny lub nieprawidłowej higieny okolic intymnych. Oznacza to zaniedbanie zabiegów higienicznych, ale także ich nadmiar, np. częste używanie do podmywania się zwykłych żeli pod prysznic, które mają nieodpowiednie pH. Grzybica może też pojawić się podczas osłabienia organizmu i spadku formy. Gdy do tego dojdzie nieprawidłowa dieta bogata w cukier i węglowodany proste, drożdżaki mają zapewnione idealne środowisko do rozwoju i rozmnażania się.
Jak zapobiegać i leczyć?
Profilaktyka grzybicy pochwy obejmuje zdrową dietę i odpowiednią higienę intymną. Warto stosować wysokiej jakości żele do higieny intymnej z pałeczkami kwasu mlekowego i pH 5,5, oczywiście zachowując umiar. Należy również zrezygnować z nieoddychającej bielizny, a w miarę możliwości – nie korzystać z publicznych basenów, saun i toalet. W razie osłabienia organizmu i w przypadku leczenia antybiotykowego należy wspierać się probiotykami. Jeśli już dojdzie do zarażenia, zazwyczaj pomocne są leki na grzybicę, które dostaniemy bez recepty w aptece. W przypadku nawracających infekcji lub przewlekłej grzybicy, z którą nie radzą sobie środki apteczne, należy wybrać się do ginekologa, który przepisze mocniejsze lekarstwa i dokładniej przyjrzy się przyczynom infekcji. Im wcześniej podejmie się leczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że zadziałają środki wydawane bez recepty.