Bezsenność to powszechny, a jednocześnie dość poważny problem. Borykają się z nim ludzie w różnym wieku — dorośli, seniorzy, ludzie młodzi, a nawet dzieci. Zaburzenia snu mogą być objawem choroby somatycznej lub psychicznej, ale też same w sobie stanowią dolegliwość zdrowotną. Jednocześnie wciąż nie ma jednoznacznej definicji bezsenności. Najczęściej pacjenci opisują to zaburzenie jako problemy z zaśnięciem, utrzymaniem ciągłości snu, przedwczesne budzenie się, sen nieregularny itp. Brak lub niska jakość snu może prowadzić do nieprzyjemne dolegliwości w ciągu dnia, jak złe samopoczucie, zmęczenie, mniejsza wydajność w pracy lub szkole, brak motywacji i chęci do działania, ból głowy, zaburzenia pracy układu pokarmowego itd.
Leki na sen — czy to dobry pomysł?
Na rynku dostępnych jest wiele nasennych środków farmaceutycznych. Tabletka to najprostszy sposób, aby zasnąć, jednak nie stanowi rozwiązania problemu. Leki, szczególnie przyjmowane samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem, nie pozwolą długofalowo uporać się z bezsennością. Oczywiście mogą stanowić element terapii, jednak nie najważniejszy.
Aby zacząć leczyć bezsenność, należy znaleźć jej przyczynę, a następnie dobrać odpowiednie metody, które pozwolą na wyeliminowanie zaburzeń. W tym jednak powinien pomóc pacjentowi lekarz. Odpowiedniej diagnozy wymagają przede wszystkim osoby, u których bezsenność utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie.
Jak bezpiecznie radzić sobie z bezsennością?
Problemy ze snem mogą pojawić się u każdego. Zwykle występują incydentalnie, np. jako reakcja na ostry stres. Bezsenność może też utrzymywać się przez kilka lub kilkanaście nocy. Chociaż w takich przypadkach zwykle nie mamy do czynienia z zaburzeniami, to jednak warto zastosować odpowiednie metody, aby poprawić jakość snu. Dostępne są leki nasenne bez recepty, jednak podczas ich stosowania należy zachować ostrożność i uwzględnić występowanie ewentualnych skutków ubocznych. Bezpieczną alternatywą są zioła oraz różnorodne ziołowe preparaty na sen.
W naszej aptece internetowej dostępne są różne ziołowe preparaty na sen. Występują zarówno w formie tabletek, jak i odpowiednich mieszanek ziołowych do wykonywania naparów. Są bezpieczne, dlatego też można je stosować zarówno przy bezsenności występującej incydentalnie, jak i pomocniczo, uzupełniająco w terapii zalecanej przez lekarza.
Do ziół, które wykazują działanie wspomagające spokojny sen, dlatego często występują w składzie naturalnych preparatów nasennych, zalicza m.in. wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego, liści melisy czy szyszek chmielu. Oprócz właściwości nasennych wykazują też działanie uspokajające — zmniejszają napięcie, pobudzenie, uczucie niepokoju. Nie tylko ułatwiają zasypianie, ale również mogą wpływać na poprawę jakości snu.