Ceny niektórych leków i wyrobów aptecznych mogą być inne dla różnych pacjentów. Według ustawy istnieje wiele rodzajów leków refundowanych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które są wydawane osobom ubezpieczonym za odpłatą ryczałtową lub ze specjalną zniżką, przyznawaną na podstawie wystawionej przez osobę upoważnioną recepty. W dzisiejszym wpisie na blogu apteki MIRO dokładniej tłumaczymy, jacy pacjenci mają prawo do stosowania specjalnych refundacji na leki i wyroby apteczne.
Jakie rodzaje leków i wyrobów aptecznych są refundowane?
Obniżenie ceny niektórych leków jest związane z tym, że zostały one objęte dofinansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dostęp do refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, specjalistycznych opatrunków na rany czy pasków testowych do glukometrów jest możliwy na podstawie otrzymanej recepty. Oczywiście lista wyrobów optycznych, które są objęte możliwością refundacji jest ograniczona jedynie do takich wyrobów, których stosowanie jest szczególnie ważne dla zdrowia ubezpieczonego. Refundacją nie są więc objęte inne produkty z apteki, czyli np. kosmetyki czy suplementy diety.
Decydując o tym, które wyroby medyczne będą objęte refundacją, a które nie, Ministerstwo Zdrowia bierze pod uwagę przede wszystkim skuteczność danych produktów, bezpieczeństwo ich stosowania, czy dostępne są jakieś alternatywne sposoby radzenia sobie z danymi problemami zdrowotnymi oraz związane z refundacją koszty. Warunkiem objęcia danego produktu refundacją jest złożenie do Ministerstwa odpowiedniego wniosku przez producenta.
Komu przysługuje refundacja za leki?
Co bardzo ważne, nie każdy refundowany produkt z apteki jest dostępny w tej samej cenie dla każdego pacjenta. Nie zawsze też zniżka musi być taka sama dla wszystkich. O dostępności i wysokości refundacji decydują m.in. takie czynniki, jak uprawnienie do określonego rodzaju świadczeń zdrowotnych (np. związane z byciem w ciąży) oraz tzw. uprawnienia dodatkowe. Są one przyznawane m.in. zasłużonym honorowym dawcom krwi lub przeszczepu, inwalidom wojennym oraz osobom, które mają status represjonowanych. Przywileje, polegające na możliwości zapłacenia mniejszych pieniędzy lub otrzymaniu leków całkowicie za darmo, mają też osoby po 75. roku życia oraz osoby, które chorują na wyszczególnione na liście leków refundowanych schorzenia.