Opis
Bactigras spełnia rolę bariery pomiędzy raną a opatrunkiem dodatkowym, umożliwiającym odpływ wydzieliny do wchłaniającego ją opatrunku zewnętrznego. Antyseptyk, octan chlorheksydyny uwalniany stopniowo z opatrunku wywiera długotrwałe działanie przeciwbakteryjne przeciwko pałeczkom Gram-dodatnim i Gram-ujemnym.
Wskazania:
Opatrunek jest przeznaczony do stosowania powierzchniowego. Zalecany jest do szerokiego zakresu ran z istniejącym ryzykiem zakażenia lub zakażonych łącznie z ogólnie stosowanymi lekami przeciwbakteryjnymi. Do ran na które można stosować Bactigras zaliczamy: Niewielkie oparzenia. Skaleczenia, otarcie i niewielkie ubytki skóry. Rany dawców i biorców skóry. Owrzodzenia podudzi.
Dawkowanie:
1.Oczyścić i przygotować ranę zgodnie ze standardami postępowania
2.Wybrać odpowiedni opatrunek lub otworzyć opakowanie w miejscu nacięcia
3.Używając pensety i rękawiczek usunąć papier ochronny w przypadku rolki
4.Pokryć powierzchnię rany pojedynczą warstwą opatrunku.
5.Zastosować dodatkowy opatrunek absorbcyjny, mocując go przylepcem lub bandażem
6.Usuwanie opatrunku.
Bacrigras może zostać na ranie w trakcie zmiany opatrunku chłonnego. Częstość zmiany opatrunku zależy od stanu klinicznego.
od raz na dobę do dwóch razy na tydzień.
7.Jeżeli opatrunek przywiera do rany można go zwilżyć fizjologicznym roztworem soli kuchennej i delikatnie usunąć z rany.
Przeciwwskazania:
Nie wolno stosować opatrunku u osób wrażliwych na chlorheksydynę.
Działania niepożądane:
Może wystąpić zapalenie skóry, uczulenie kontaktowe lub uczulenie na światło. Rzadko opisywano reakcje anafilaktyczne na chlorheksydynę.