Opis
Wskazania:
Clismalax jest wskazany przy zaparciach oraz do oczyszczania jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi, radiologicznymi, urologicznymi, ginekologicznymi i kolonoskopowymi. Codzienne stosowanie Clisma lax w celu łagodzenia zaburzeń związanych z zaparciami oraz regulacji pracy jelit nie powinno przekraczać 7 dni, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Właściwości:
Skład roztworu fosforanów zawartego w Clisma lax jest zgodny z wytycznymi zawartymi w najważniejszych farmakopeach, w tym USP i British Pharmacopoeia, dokładnie przebadany i szeroko stosowany od dziesięcioleci w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Działanie wypróżniające Clisma lax jest wywoływane przez hiperosmotyczny roztwór soli fosforanowych, stabilizowany i buforowany do pH 5,5.
Cechą lewatywy jest szybki efekt przeczyszczający, który następuje parę minut po wykonaniu, a jej działanie obejmuje końcową cześć jelita grubego.
Jak działa lewatywa ClismaLax? Po podaniu doodbytniczym hiperosmotyczny roztwór pobiera wodę z otaczających tkanek, co dodatkowo zwiększa objętość treści jelita, a wywołany tym nacisk na jego ściany powoduje potrzebę wypróżnienia. Przebiega ono łagodnie, bez wysiłku, w sposób zbliżony do fizjologicznego.
Po co stosować Clisma Lax? Podstawowym celem stosowania lewatywy jest oczyszczenie dolnego odcinka jelita grubego.
Zastosowanie wyrobu medycznego Clisma Lax:
Ma zastosowanie w przygotowaniu do badań diagnostycznych, radiologicznych i kolonoskopowych, w zabiegach chirurgicznych obejmujących jelita oraz w położnictwie – przed i po porodzie. Stosowana jest także u pacjentów ze schorzeniami serca, którzy muszą wypróżniać się bez wysiłku, u osób sparaliżowanych, u niektórych pacjentów neurologicznych, dla których doustne środki przeczyszczające są niewskazane lub przeciwwskazane.
Sposób użycia:
Osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku życia – jedna butelka jednorazowo lub, zgodnie z zaleceniem lekarza. W przypadku szczególnych potrzeb klinicznych, można podać kolejno dwie lub trzy butelki. Dzieci w wieku od 3 do 12 lat – pół butelki lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jak przygotować i używać Clismalax? Wyrób medyczny może być stosowany w temperaturze pokojowej lub po lekkim podgrzaniu ciepłą wodą (poprzez zanurzenie w naczyniu z wodą lub pod kranem). Aby uzyskać lepszy efekt działania, zaleca się stosować Clismalax w pozycji leżącej na lewym boku. W celu dokładniejszego oczyszczenia jelita przed przed badaniami diagnostycznymi, przyjmij pozycję na czworaka na kilka minut, bezpośrednio po podaniu Clismalax.
Zdejmij nasadkę ochronną z kaniuli doodbytniczej.
Chwyć butelkę i delikatnie wprowadź kaniulę do odbytnicy w kierunku pępka, a następnie wyciśnij ją do końca. Niewielka cześć płynu może pozostać w butelce. U dzieci kaniulę wprowadzić do maksymalnie połowy jej długości.
Po wyciśnięciu płynu wyjmij kaniulę, umieść pustą butelkę w tym samym kartoniku i wyrzuć.
Pozostań w pozycji leżącej przez około 5 minut, do chwili odczucia potrzeby wypróżnienia.
Nie ma potrzeby przetrzymywania lewatywy dłużej niż 5 minut. Nawet przy braku parcia na stolec należy podjąć próbę wypróżnienia, ponieważ podany roztwór powinien być wydalony w możliwie jak najkrótszym czasie.
Przeciwwskazania:
Clismalax jest dobrze tolerowany w każdej grupie wiekowej. Podobnie jak wszystkie inne lewatywy Clismalax jest przeciwwskazany u pacjentów dializowanych. Przeciwwskazaniem są także zaburzenia, które mogą przedłużyć czas przebywania roztworu w jelicie, takie jak: rozdęcie okrężnicy(megacolon), niedrożność lub zwężenie jelit, kamienie kałowe. Clismalax jest również przeciwwskazany w hemoroidach, w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych jelit oraz w przypadku występowania nudności, wymiotów i bólu brzucha.
Skład:
Butelka 133ml zawiera roztwór o następującym składzie w przeliczeniu na 100 ml: diwodoroortofosforan sodu (NaH2PO4) 13,91g; wodoroortofosforan sodu (Na2HPO4) 3,18g; wodorotlenek sodu; benzoesan sodu, parahydroksybenzoesan metylu, woda destylowana w ilości dopełniającej do 100ml.