Opis
Duphalac zawiera laktulozę, która działa przeczyszczająco. W jelicie grubym laktuloza jest rozkładana przez bakterie jelitowe do niskocząsteczkowych kwasów organicznych. Kwas mlekowy i kwas octowy. Prowadzi to do zakwaszenia treści jelita, co pobudza jego perystaltykę oraz zmian ciśnienia osmotycznego, co normalizuje konsystencję stolca.
Skład:
15 ml preparatu zawiera: substancję czynną: 10 g laktulozy oraz: < 1,65 g galaktozy, < 0,9 g laktozy i ilości śladowe innych cukrów.
Wskazania:
Zaparcia przewlekłe i nawykowe.
Encefalopatia wątrobowa, zapobieganie i leczenie śpiączki wątrobowej oraz stanu przedśpiączkowego.
Przeciwwskazania:
Galaktozemia. Znana nadwrażliwość na laktulozę lub pośrednie produkty do jej syntezy. Podobnie jak inne leki przeczyszczające, duphalac nie powinien być stosowany w przypadku pojawiającego się nagle bólu brzucha oraz niedrożności jelit.
Ostrzeżenia:
Jeżeli preparat jest stosowany u pacjentów z galaktozemią lub u pacjentów z niedoborem laktazy należy pamiętać, że zawiera on następujące ilości węglowodanów: galaktozę - maksimum do 100 mg/ml, laktozę - maksimum do 60 mg/ml. Pacjenci z cukrzycą: Stosowanie preparatu duphalac w dawkach zalecanych zazwyczaj w leczeniu zaparć nie stwarza problemów z uregulowaniem poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą, ale mogą je spowodować znacznie większe dawki, stosowane w leczeniu śpiączki wątrobowej. Dłgotrwałe oraz niewłaściwe stosowanie preparatu duphalac może prowadzić do biegunki i zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej. Podczas stosowania leków przeczyszczających zaleca się wypijanie dużej ilości płynów (1,5-2 l na dobę czyli około 6-8 szklanek).
Ciąża i karmienie piersią:
Stosować tylko w przypadku bezwzględnej konieczności.
Dawkowanie w zaparciach:
Dawka początkowa
Dorośli 30 ml na dobę
Dzieci od 7 do 14 lat 15 ml na dobę
Dzieci od 1 do 6 lat 10 ml na dobę
Niemowlęta 5 ml na dobę
Po kilku dniach dawkę leku należy zmniejszyć i dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Lek powinien być przyjęty doustnie raz na dobę, najlepiej podczas śniadania.
Działanie przeczyszczające może wystąpić po kilku dniach, co wynika z mechanizmu działania laktulozy.
Interakcje:
Ponieważ laktuloza obniża pH jelita grubego, może osłabiać działanie leków, których uwalnianie zależy od pH okrężnicy.
Działania niepożądane:
W pierwszych dniach stosowania leku może pojawić się wzmożone oddawanie gazów, które zwykle ustępuje po kilku dniach.
Jeżeli podana dawka jest zbyt wysoka może wystąpić biegunka i ból brzucha, wówczas należy zmniejszyć dawkę. W razie potrzeby należy skontaktować się z lekarzem.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.