Opis
Olfen Żel to produkt leczniczy do stosowania na skórę, który zawiera diklofenak. Substancja ta należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Olfen Żel jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania u młodzieży powyżej 14 lat oraz osób dorosłych przy stanach zapalnych ścięgien, mięśni czy stawów.
Skład
Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy (Diclofenacum natricum).
1 g żelu zawiera sól sodowa 10 mg diklofenaku sodowego.
Substancje pomocnicze: adypinian izopropylu, kwas mlekowy, alkohol izopropylowy, sodu pirosiarczyn, hydroksypropyloceluloza, hydroksyetyloceluloza, woda oczyszczona.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek do stosowania miejscowego na skórę.
Olfen żel należy delikatnie rozsmarowywać, nie wcierać. Po użyciu należy umyć ręce, chyba, że to one są miejscem leczonym.
Ilość użytego leku należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo. 2 g do 4 g (ilość żelu odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) jest wystarczająca do posmarowania powierzchni od około 400 cm2 do 800 cm2.
Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: 3 lub 4 razy na dobę należy delikatnie rozsmarować odpowiednią ilość żelu w chorobowo zmienione miejsce.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 15 g.
Jeżeli ból i obrzęk nie ustępują w ciągu 7 dni lub nastąpi pogorszenie, należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku urazów mięśni i stawów (skręcenia, nadwyrężenia lub stłuczenia) i zapalenia ścięgien u dorosłych oraz dzieci powyżej 14 lat leku nie należy stosować dłużej niż przez 14 dni.
U dorosłych (powyżej 18 lat) podczas bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów leku nie należy stosować dłużej niż przez 21 dni. O ile lekarz nie zaleci inaczej.
Działanie
Olefen żel działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Ponadto, ze względu na wodno-alkoholowe podłoże żel wykazuje również działanie kojące i chłodzące.
Wskazania
Młodzież powyżej 14 lat - leczenie krótkotrwałe:
miejscowe, objawowe leczenie bólu towarzyszącego nadwyrężeniom, skręceniom lub stłuczeniom na skutek tępych urazów.
Dorośli:
pourazowe stany zapalne ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów przy skręceniach, nadwyrężeniach lub stłuczeniach,
bóle pleców,
ograniczone stany zapalne tkanek miękkich, typu zapalenie ścięgien czy łokieć tenisisty,
ograniczone i łagodne postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.