Opis
Skład
Substancją czynną leku jest cyklopiroks z olaminą.
1 g zawiesiny na skórę zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą.
Pozostałe składniki to: glikol propylenowy, alkohol benzylowy, alkohol cetostearylowy, parafina ciekła, kwas mlekowy, makrogolu eter cetostearylowy, woda oczyszczona.
Wskazania i działanie
Pirolam jest lekiem przeciwgrzybiczym przeznaczonym do stosowania miejscowego na skórę.
Lek ten działa na występujące na skórze dermatoffity, grzyby drożdżopodobne, Aspergillus fumigatus oraz niektóre bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne.
Ma on również działanie przeciwzapalne, co jest istotne szczególnie wtedy, gdy grzybicy towarzyszy stan zapalny. Do skóry lek przenika poprzez naskórek, mieszki włosowe i gruczoły łojowe.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku Pirolam
jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
jeśli pacjent ma grzybicze zapalenie oka, okolic oczu lub pochwy
Dawkowanie
Lek stosuje się miejscowo na skórę.
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zwykle lek Pirolam stosować 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę, lekko wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia.
Leczenie należy prowadzić aż do ustąpienia objawów chorobowych. Optymalny czas leczenia wynosi 3 tygodnie. Aby zapobiec nawrotowi choroby zaleca się kontynuowanie leczenia przez okres do 10 dni po ustąpieniu zmian chorobowych.
Jeśli objawy nie ustąpią po 4 tygodniach, należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu