Opis
Maść PROKTOSEDON jest wskazana w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych, w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych odbytu, szczelinie odbytu (fissura ani) i świądzie odbytu. Może być stosowana w okresie przed- i pooperacyjnym.
Skład:
1 g maści zawiera: 5 mg hydrokortyzonu w postaci octanu (Hydrocortisonum)
5 mg chlorowodorku cynchokainy (Cinchocaini hydrochloridum), 10 mg siarczanu neomycyny (Neomycini sulfas), 10 mg eskuliny w postaci półtorawodzianu (Esculinum)
Substancje pomocnicze: parafina ciekła, wazelina biała, lanolina bezwodna.
Właściwości:
Hydrokortyzon - jest głównym kortykosteroidem wydzielanym przez korę nadnerczy.
Po podaniu miejscowym działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo, przeciwobrzękowo
i przeciwświądowo.
Hydrokortyzon jest farmakologicznie czynny,
w odróżnieniu od kortyzonu, który dopiero w wątrobie jest przekształcany do postaci czynnej – hydrokortyzonu. Chociaż hydrokortyzon wykazuje szereg działań niepożądanych na skórę, należy wziąć pod uwagę, że jego właściwości mogą się nieco zmieniać w zależności od postaci leku, składu substancji pomocniczych oraz innych czynników mogących wpływać na stopień wchłaniania z miejsca podania, w tym stopień uszkodzenia skóry lub błon śluzowych.
Neomycyna - jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania, stosowanym miejscowo w leczeniu zakażeń skóry, wywołanych przez wrażliwe szczepy gronkowców i innych drobnoustrojów. Antybiotyk ten prawdopodobnie hamuje syntezę białek wrażliwych drobnoustrojów, wiążąc się z podjednostkami rybosomów. Działa na wiele szczepów bakterii Gram-ujemnych, w tym Campylobacter (Citrobacter) spp., Escherichia spp., Enterobacter spp., Klebsiella spp., Proteus spp., Providencia spp., Pseudomonas spp. i Serratia spp.
Cynchokaina - jest środkiem miejscowo znieczulającym o budowie amidowej, stosowanym w znieczuleniu powierzchniowym i dokanałowym. Jest jednym z najsilniej i najdłużej działających, ale i najbardziej toksycznych środków miejscowo znieczulających.
Eskulina - hamuje krwawienia z naczyń i zmniejsza obrzęki. Lek zmniejsza objawy występujące w żylakach odbytu, tj. stan zapalny, ból, świąd, obrzęk i krwawienie.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować w gruźlicy, zakażeniach grzybiczych i wirusowych.
Działania niepożądane:Sporadycznie może pojawić się pieczenie odbytu, zwłaszcza w przypadku znacznego uszkodzenia naskórka.
W przypadku długotrwałego stosowania mogą wystąpić objawy niepożądane spowodowane ogólnoustrojowym działaniem hydrokortyzonu.
Ciąża i laktacja:
Bezpieczeństwo stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią nie zostało w pełni ustalone. Nie należy stosować w dużych dawkach ani długotrwale.
Stosowanie:
Proktosedon należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Stosować przez trzy do sześciu dni, do ustąpienia stanu zapalnego.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Proktosedon jest za mocne lub za słabe lub w przypadku braku skuteczności, należy zwrócić się do lekarza.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.